Počet zastánců rovného zdanění se v říjnu zvýšil na 26 procent z květnových 19,5 procenta. Naopak záporně se k němu na podzim postavilo 37,6 procenta oslovených, v květnu jich bylo 32,6 procenta.
Nejčastěji se zavedením rovné daně souhlasí příznivci ODS, většina sympatizantů ČSSD je naopak proti. Lidé se podle průzkumu také domnívají, že rovná daň by prospěla zejména růstu životní úrovně bohatých lidí, zatímco chudým nejméně. Z profesních skupin by si zavedení rovné daně přáli zejména podnikatelé a živnostníci (36,1 procenta). Častěji jsou pro zavedení rovné daně lidé s hrubými příjmy domácnosti nad 30.000 korun měsíčně (35,2 procenta).
Pouze necelá polovina veřejnosti, 46 procent, si však pod pojmem rovná daň správně představí, že všichni lidé odvádějí stejné procento daně. Průzkum zjistil, že 14,4 procenta lidí si myslí, že všichni platí stejnou částku daně, 5,2 procenta považuje rovnou daň za způsob platby daní, který vyrovnává rozdíly mezi příjmy.
Necelá pětina lidí (17 procent) sice o rovné dani slyšela, ale nic konkrétního si pod tímto pojmem nevybavuje. Podobná část (16,5 procenta) o rovné dani ani neslyšela. Od května do října 2005 se povědomí veřejnosti o rovné dani zlepšilo, uvedla společnost Factum Invenio.
Sousednímu Slovensku podle čtvrtiny z těch, kteří o rovné dani někdy alespoň slyšeli, rovné zdanění prospělo. Podle 7,4 procenta lidí naopak východním sousedům uškodilo. Od května tento názor mezi veřejností mírně zesílil, zjistil průzkum.
ran gcm