Doba nemoci se v ČR v posledních letech výrazně prodloužila. V roce 1990 český pracovník v průměru stonal 18 dnů, loni 36 dnů. Nejčastěji podle statistik stonají lidé s nižším výdělkem. V nemoci jim příjem totiž tolik neklesne. Pracovníci s nadprůměrnou mzdou naopak stonají méně nebo si na nemoc kvůli nízkým náhradám raději berou dovolenou.
Podle ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD), jehož úřad normu navrhl, je nový zákon spravedlivější. Lidé s vyšším platem by měli v nemoci dostat i vyšší dávky, osobám s nižší mzdou naopak o něco klesnou. Systém tak má zabránit i případnému zneužívání nemocenské. Výplaty náhrad od firem pak mají zamezit tomu, aby zaměstnavatelé posílali své pracovníky na nemocenskou, když pro ně zrovna nemají práci.
Zaměstnavatelé byli proti tomu, aby první dva týdny platili náhrady v nemoci svým lidem oni. Podle ministra práce pro ně ale změna bude výhodná. Odvody jim totiž mají klesnout z 3,3 procenta na 1,4 procenta. Škromach uvedl, že stát tak sice vybere o 18 miliard korun do rozpočtu méně, tyto peníze ale firmám zůstanou.