Nutností pro příjem digitálních programů je ale zapojení přístroje zvaného set-top box, jakéhosi převaděče či konvertoru signálu. Cena základních přístrojů nyní začíná asi na 2000 korunách a očekává se, že v budoucnu bude stejně jako třeba u mobilních telefonů v době jejich nástupu klesat.
Nyní tedy mají lidé v Brně a okolí přes digitální vysílání v systému DVB-T možnost sledovat programy ČT1, ČT2, ČT24 a Novu a poslouchat stanice ČRo 2 - Praha, ČRo 3 - Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur, Rádio Česko a soukromou Frekvenci 1. Naladit je bude možné na 40. kanále.
"Slíbili jsme, že diváci v Brně budou moci sledovat digitální televizi od února, tímto testovacím vysíláním jsme tedy v předstihu," uvedl dnes v tiskové zprávě ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martin Roztočil. S ostrým startem sítě počítá firma 9. února, tedy den před zahájením zimních olympijských her; v ten samý den by měl přes DVB-T začít vysílat i nový sportovní kanál České televize. Radiokomunikace také ve stejný den spustí další vysílač; do té doby bude využívat jen vysílače Hády.
Signál podle propočtů Radiokomunikací pokryje nejen Brno, ale i okolní města a obce, například Kuřim, Židlochovice nebo Pohořelice. "Podle našich výpočtů by mělo mít možnost vysílání sledovat na dobrou venkovní přijímací anténu kolem 630.000 nových diváků," uvedl Roztočil.
Digitální vysílání DVB-T bylo dosud výsadou Prahy a okolí. V Praze nyní fungují dvě digitální sítě, jedna v ostrém režimu, druhá ve zkušebním. Celkem lze v Praze nyní naladit sedm TV programů a 11 rozhlasových stanic. Kromě digitálně vysílaných programů, které jsou nyní i v Brně, je v hlavním městě navíc Prima, hudební stanice Óčko a teleshoppingová TV Top; od nového roku by se měly v Praze objevit další dvě TV stanice.
V budoucnu, ve výhledu několika let, vznikne postupným vypnutím současného analogového vysílání šest digitálních sítí, v nichž bude 24 volně šiřitelných celoformátových, tematických i regionálních programů; je však možné, že s nástupem dalších nových technologií se počet programů nakonec ještě zdvojnásobí. Přechod na digitální vysílání čeká všechny země EU; v současné době se uvažuje o tom, že poslední analogový TV vysílač v členských zemích se zřejmě vypne do roku 2012, objevily se ale i úvahy, zda by to nemělo být dříve.