Gazprom, dodávající Evropě asi čtvrtinu její spotřeby zemního plynu, je pro investory nejatraktivnější ruskou firmou. Zahraniční investoři však dosud mohli vlastnit pouze malou část jeho amerických depozitních akcií (ADS) kvůli obavě Moskvy, aby nezískali nad podnikem kontrolu.
Možnosti ovládnout Gazprom cizinci však Kreml zabránil tím, že zároveň s liberalizací akcií získal ve firmě většinový podíl. Právě tento týden státní ropná společnost Rosněfť splatila Gazpromu poslední částku za téměř 11 procent jeho akcií. Tím stát v Gazpromu získal přes 50 procent.
"Je to přelomová událost pro celý náš akciový trh. Pro Gazprom to rozhodně znamená příležitost přitáhnout nové investice, včetně prvotřídních zahraničních investorů," řekl první místopředseda vlády Dmitrij Medveděv po zasedání bezpečnostní rady, na němž Putin zákon podepsal.
Po zveřejnění schválených dokumentů a jejich vstupu v platnost Gazprom oficiálně požádá burzy o svolení uvést na trh další akcie. Teoreticky by se mohlo poté na trzích obchodovat až 49 procent jeho akcií.
Důležité pro investory budou podmínky směňování certifikátů ADS za běžné akcie a další technické detaily. Ruští analytici předpokládají, že tyto podrobnosti budou stanoveny během první poloviny příštího roku, Gazprom však doufá, že to bude ještě v prvním čtvrtletí.
Gazprom chce i nadále obchodovat s poukázkami ADS v Londýně a nyní bude chtít vydat na newyorské burze i americké depozitní poukázky ADR, které jsou pro zahraniční investory pohodlnější. Ze 4,4 procenta, které má nyní Gazprom v ADS, bude firma chtít podíl zahraničně obchodovaných poukázek zvýšit až na povolené maximum 40 procent. Analytici však upozorňují, že ruské regulační úřady chtějí podíl ADS u ruských akcií obecně snížit.
Tržní hodnota Gazpromu je nyní přes 150 miliard dolarů. Blíží se tím se k polovině tržní kapitalizace nejhodnotnější firmy světa - americké General Electric s hodnotou 373 miliard dolarů.
Gazprom se stane emisí s největší vahou v indexu Morgan Stanley Capital International (MSCI), zahrnujícím nejvýznamnější emise z rozvíjejících se trhů celého světa. Nyní je jeho váha v tomto indexu nulová.
Zvláštní zákon, který omezuje práva zahraničních investorů při nákupu akcií Gazpromu a jeho nejvyšší podíl ohraničuje 20 procenty, Moskva zavedla koncem 90. let. Učinila tak kvůli obavám, že by silné finanční skupiny ze zahraničí mohly převzít podnik, který je pro ruskou ekonomiku strategicky důležitý.
Akcie největšího producenta zemního plynu na světě stojí na domácím trhu mnohem méně než v cizině. Investoři předpokládají že po uvolnění obchodů s nimi se tento rozdíl setře. "Po zrušení restrikcí na domácí obchodování nevidíme důvod, proč by přirážka k ADS měla přetrvat. Očekáváme vysoké nákupy domácích akcií, což přispěje k eliminování přirážky," řekl agentuře Reuters analytik Erik Mielke z investiční banky Merrill Lynch.
Díky očekávání liberalizace vzrostl letos kurz akcií Gazpromu o 150 procent a kurz ADS stoupl o 118 procent. Světové fondy, které musí skládat svá portfolia podle renomovaných indexů jako MSCI, budou nyní muset akcie Gazpromu povinně nakupovat, což podpoří jejich kurz. Tito globální investoři spravují aktiva v objemu kolem tří bilionů dolarů.