"Nemůžeme tendry zrušit, to přísluší jedině soudu," uvedl předseda ÚOHS Martin Pecina. "Od 1. ledna tedy musí všechny smlouvy platit, i když stanovisko Bruselu bereme velmi vážně," dodal. Evropská komise v polovině prosince uvedla, že Lesy ČR při zadávání veřejných zakázek se vší pravděpodobností nedodržely předpisy EU.
Podnikatelé v tom případě hodlají na státu požadovat odškodné za to, že přes kritiku Bruselu nové smlouvy potvrdil. "Následky toho, že smlouvy od Nového roku platí, ponesou státní úřady. Jen naše firma bude požadovat odškodné - zřejmě především od státních lesů, které může přesáhnout jednu miliardu korun," uvedl ředitel firmy CE WOOD Ivan Doubrava. CE WOOD byla v minulosti významným dodavatelem lesnických prací pro Lesy ČR. Na tendry si dokonce stěžovala u Evropské komise. Firma v prvním kole tendrů loni na jaře neuspěla, následného druhého kola se nezúčastnila.
ÚOHS loni zahájil s Lesy ČR kvůli tendrům správní řízení. Podle Peciny působí potíže nejen to, že v pravomoci úřadu není suplovat soudy, které jediné mohou rozhodovat o platnosti smluv. Ale již za jeho předchůdce Josefa Bednáře zkoumal ÚOHS tendry Lesů ČR a dospěl k závěru, že byly v pořádku. Podle něj nemusela firma postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek.
Evropská komise však v polovině prosince rozhodla, že se tendry podle příslušného zákona zadávat musí. O případu budou v nejbližší době jednat zástupci ministerstev pro místní rozvoj, zemědělství a zahraničí, Lesů ČR a antimonopolního úřadu.