Na trhu existuje široká škála druhů včetně speciálních materiálů do vlhkých prostor i do koupelny; jsou výborně použitelné v prostorech s podlahovým vytápěním.
Příjemným materiálem a lahůdkou na trhu, která si snadno nachází své zákazníky, je přírodní linoleum, které bylo po léta bohužel opomíjeno, možná kvůli častému a zcela mylnému názoru, že přírodní linoleum je jiný název pro PVC. Základní rozdíl mezi těmito dvěma materiály spočívá v původu: zatímco PVC je plast vyráběný z produktů na bázi ropy, linoleum je z přírodních surovin. Na rozdíl od PVC, kde se vzory tisknou na povrch, je přírodní linoleum probarveno netoxickými barvivy v celé tloušťce, což prodlužuje jeho životnost a usnadňuje údržbu.
V obchodě se můžeme setkat s přírodním linoleem pod různými obchodními názvy - Marmoleum, Artoleum, Marmorette, Linosom a podobně. Tato homogenní krytina se vyrábí ze lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky, přírodních pryskyřic a pigmentů, jako podložka se používá juta. Díky těmto komponentům disponuje vysokou odolností a trvanlivostí, nepoškodí jej kolečka pracovní židle a dokonce ani hořící cigareta. Vyniká také zvýšenou antistatičností, takže nepřitahuje prach a má antibakteriální vlastnosti. Přírodní linoleum je náročné na kvalitní, rovný a hladký podklad, nesvědčí mu ani alkalické látky, které mohou narušovat strukturu vlákna a změnit barvu a tím negativně ovlivnit životnost podlahy.
Do bytových prostor se používá linoleum o tloušťce dva milimetry, pro větší zatížení se vyrábějí linolea s tloušťkou až dvojnásobnou. Silnější linoleum je možné několikrát přebrousit a podobně jako u dřevěné podlahy po renovaci znovu získat původní vzhled. Trvanlivost tohoto materiálu je 30 - 50 let. K největším přednostem patří obrovská bohatost barev, motivů a vzorů, leckdo ocení také vůni (není cítit syntetikou). Linoleum neuvolňuje žádné škodlivé látky a nepřispívá ke vzniku alergií, spíše naopak.