"V noci z neděle na pondělí 2. ledna se objem dodávek plynu z Ruska dál výrazně snížil. Pokles objemu se pohybuje kolem třetiny," píše se ve sdělení OMV.
Rakousko je tak první zemí v západní Evropě, která pociťuje rozkol mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajina odmítla přistoupit na okamžité zvýšení ceny plynu, a ruský plynárenský monopol Gazprom ji tak odstavil od dodávek. Zatím cítilo problémy jen Maďarsko a Polsko, z menší části i Slovensko.
Šéf plynárenské odnože OMV Werner Auli však řekl, že situaci pomáhá zklidnit relativně teplé počasí, domácí produkce a dostatečné zásoby. Uvedl nicméně, že jeho podnik nemůže vyloučit omezení zásobování rakouských průmyslových firem. Záležet bude na tom, zda bude objem dovozu z Ruska dál klesat.
Česká republika zatím problémy nepociťuje. Mluvčí dovozce plynu RWE Transgas Martin Chalupský v neděli řekl, že dodávky v plné výši proudí přes Česko dál do západní Evropy. Česko odebírá plyn i z dalších zdrojů, nejen z Ruska.
Rakousko spotřebovává 8,6 miliardy krychlových metrů plynu za rok, z čehož 59 procent přichází z Ruska. OMV odhaduje, že zhruba 12,5 procenta je z Německa, devět procent z Norska a zhruba 19,5 procenta z Rakouska, tedy z domácích zdrojů.
Asi třetinu objemu plynu, který se v Evropě spotřebovává, dodává ruský Gazprom. Většina tohoto objemu jde přes území Ukrajiny a vzhledem k eskalaci napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se začaly šířit obavy, že bude narušeno zásobování plynem v převážné části Evropy.