Sobotka si od nového textu zákona slibuje především zjednodušení současného předpisu, který je po desítkách přímých i nepřímých novel značně nepřehledný. Snížit by se také měla administrativní zátěž a náklady, a to jak pro občany a firmy, tak pro samotné finanční úřady.
Podle ministerstva by měl mít nový zákon o dani z příjmu neutrální dopady na příjmy státu. To samo o sobě ještě nevylučuje další snížení sazeb, musel by se však rozšířit daňový základ. Podle tiskové zprávy by měl předpis podpořit ekonomický růst, přispět k přílivu přímých investic do české ekonomiky a snížení nezaměstnanosti a zvýšit konkurenceschopnost ČR na světových trzích.
Věcný návrh zákona by měl vymezit základní pojmy, mezi které patří základní zásady zdanění příjmů a majetku, předmět daně, definici poplatníka, daňový základ, výjimky, odčitatelné položky, daňové zvýhodnění a osvobození a daňové sazby, ale i vliv na státní rozpočet, ustanovení o vztazích s mezinárodním prvkem, ustanovení pro vybírání daně či daňové ošetření rezerv a opravných položek.
Členy expertní komise jsou náměstkyně MF Dana Trezziová, další dva zástupci resortu Marek Moudrý a Martin Jareš, šéf odboru legislativy a práva Kanceláře Prezidenta republiky Jan Bárta, zástupce odborů Petr Pelech, prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář, Petr Kříž z PricewaterhouseCoopers, Pavel Fekar ze společnosti Baker&McKenzie a Alena Vančurová z Vysoké školy ekonomické.
Veřejnost může své názory k vybraným okruhům otázek vyjádřit na internetových stránkách ministerstva www.mfcr.cz nebo na stránkách české daňové správy http://cds.mfcr.cz/, a to do 15. března.