Výdaje za léky loni do září stouply o pětinu na 48,5 mld. Kč

06.01.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 6. ledna (ČTK) - Lidé a pojišťovny vydali za léky loni od ledna do září 48,5 miliardy korun, což je v meziročním porovnání o pětinu více. Spotřeba vzrostla zhruba o 16 procent na 280 milionů balení. Vyplývá to z údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Průměrná cena léčiv loni ve 3. čtvrtletí dosáhla téměř 180 korun, což je přibližně o deset korun více než ve stejném období 2004. Český přípravek stál v průměru necelých 95 korun, slovenský zhruba 62 korun. Přípravky z dalších zemí se prodávaly v průměru za téměř 280 korun.

Na prvním místě v počtu dodaných balení jsou ve 3. čtvrtletí 2005 opět léčiva kardiovaskulárního systému, která se na celkovém množství balení podílí z pětiny. Druhé místo patří léčivům nervového systému s 18,2 procenta. Třetí pozici zaujímají léky zažívacího traktu a metabolismu, která tvoří téměř 14 procent celkového počtu balení.

Z celkového objemu dodávek léčivých přípravků loni od ledna do září představovaly české léky více než 114 milionů balení, což je meziročně o 26,4 milionu balení více. Dodávky slovenských přípravků stouply o 1,9 milionu na 31,14 milionu balení. Vzrostl také objem dodávek léků z ostatních zemí, a to o 11,1 milionu na 134,6 milionu balení.

Výrobní a nákupní výdaje distributorů loni za tři čtvrtletí vzrostly na téměř 35 miliard ze zhruba 29 miliard Kč ve stejném období předloni. Maximální přirážka distributorů a lékáren včetně daně z přidané hodnoty dosáhla 13,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 2,2 miliardy více.

Přirážka lékáren a distributorů činila 32 procent, od 2. ledna klesla na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha na 29 procent. Rath tvrdí, že čeští lékárníci mají zisky dost vysoké, a mohou si tedy dovolit jejich pokles, lékárníci mu oponují. Tříprocentní pokles podle nich omezí příjmy lékáren o 15 procent a ohrozí existenci čtvrtiny z 2200 lékáren. Do konce ledna proto drží stávkovou pohotovost.

Finanční objem distribuovaných léčiv představuje součet výdajů zdravotních pojišťoven na recepty a léčebné přípravky v nemocnicích, doplatky pacientů a volný prodej za hotové. Podle zprávy SÚKL se výdaje občanů za nákup za hotové a za doplatky podílejí na celkových tržbách nejméně jednou pětinou. Výsledné ceny jsou maximální možnou hranicí finančního vyjádření obchodu s léčivy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK