"Akcionáři musí být schopni včas získat potřebné informace a možnost mít volit, aniž by naráželi na zbytečné překážky, ať se nacházejí kdekoli v EU," řekl Creevy novinářům. Podle něj si musí být akcionáři jistí, že vedení podniku jedná v jejich nejlepším zájmu. "Naše návrhy zavedou řadu minimálních norem, které toto umožní, při využití moderní techniky," dodal.
Návrh nové legislativy posílí zejména práva akcionářů, kteří nesídlí v zemi, kde vlastní akcie některé z firem. Platné zákony je částečně omezovaly, protože vznikaly v době, kdy lidé vlastnili pouze akcie domácích firem. V současnosti se ale situace rychle mění. Třetinu akcií firem, které sídlí v Evropské unii, vlastní akcionáři, kteří mají bydliště mimo zemi, kam směřovali své investice.
Zatím není ale jasné, kdy nová legislativa vstoupí v platnost. Podle Creevyho se tak stane "hned, jak to bude možné". V současnosti je třeba některá nařízení ještě upřesnit. Zatím není například jasné, jak budou firmy postupovat v případě vyhlášení mimořádné valné hromady. Třicetidenní lhůta je pro některé společnosti údajně nepřiměřeně dlouhá.
Normy, které mají posílit práva akcionářů v EU:
- Svolání valné hromady je třeba oznámit nejméně měsíc předem. Nejpozději k tomuto dni musí být k dispozici veškeré informace, které se musí objevit na internetové stránce emitenta.
- Pozastavení akcií je třeba zrušit a nahradit je dnem záznamu, jenž by měl být stanoven nejdříve 30 dní před valnou hromadou.
- Akcionáři nerezidenti budou mít právo klást otázky. Maximální hodnoty týkající se počtu držených akcií, který opravňuje držitele k předkládání návrhu usnesení, by neměly přesáhnout pět procent.
- Hlasování na základě plné moci by nemělo podléhat přílišným administrativním požadavkům, ani by nemělo být nepřiměřeně omezováno. Akcionáři si budou moci zvolit způsob, jakým budou hlasovat na dálku.
- Výsledky hlasování musí být zveřejněné na internetové stránce společnosti.