Svoboda chce v rámci novely zákona o poskytování služeb v cestovním ruchu, který již ve sněmovně prošla prvním čtením, prosadit, aby zaměstnavatel mohl svému zaměstnanci poskytnout příspěvek na rekreaci v Česku s daňovou úlevou.
Daňová úleva spočívá v tom, že zaměstnavatel by si mohl odečíst příspěvek od daňového základu a neplatil by z něho daň, zdravotní ani sociální pojištění. Také zaměstnanec by z tohoto příspěvku neplatil daň ani pojistné.
Příspěvek by byl na podobném principu, jako jsou dnes stravovací poukázky. "Cílem je, aby firmy mohly lépe motivovat své pracovníky a přitom to nemusely platit ze svého zisku. Řada z nich už přesto i dnes takové příspěvky svým pracovníkům poskytuje. Toto opatření by současně významně podpořilo domácí cestovní ruch a zvýšilo zaměstnanost v některých turisticky méně vytížených regionech," řekl Právu Svoboda.
Svobodův návrh vítá nejen ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ale i představitelé z odvětví cestovního ruchu. "Více našich občanů by na svou hlavní dovolenou zamířilo do českých regionů. To by byl velký podnět jako pro rozvoj podnikatelů, tak i regionů. Lidé na dovolené se totiž potřebují nejen ubytovat a jíst, ale baví se, sportují a využívají další služby," řekl Právu ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.
Návrh však kritizují někteří opoziční poslanci. Martin Kocourek z ODS považuje systém poukázek na dovolenou za těžko realizovatelný a kontrolovatelný, zneužitelný a byrokratický. Svatomír Recman z KSČM sice vítá efekt pro domácí cestovní ruch, upozorňuje ale na to, že řada firem nemá ani na minimální mzdu, natož na podporu dovolených pro své zaměstnance.