"Za účasti specialistů právní firmy White&Case se manažeři firem dozvěděli, jaké jsou podmínky a úskalí čínského obchodního práva, jaká rizika je při vstupu na čínský trh čekají a jak jim mohou úspěšně čelit," řekla ČTK generální ředitelka CzechTrade Jitka Hanzlíčková.
Dodala, že podobné semináře bude CzechTrade organizovat jednou měsíčně, přičemž jejich zaměření vyplyne z diskuse s podnikateli. "Chceme se věnovat dalším palčivým tématům - zaměstnávání čínských pracovníků, účetním a daňovým předpisům nebo přístupu na čínský trh služeb," uvedla Hanzlíčková.
České firmy, které se o investice v Číně zajímají, by měly podle Hanzlíčkové spojit své síly a vyměňovat si zkušenosti. "Na konci projektu, který plánujeme na září 2006, vznikne praktická příručka, která pomůže dalším českým firmám při obchodování s čínskými partnery," uvedla Hanzlíčková.
Největším problémem česko-čínských hospodářských vztahů je podle odborníků deficit ve vzájemném obchodu na české straně. Obrat česko-čínského vzájemného obchodu sice roste, ale český deficit se od roku 1994 jen prohlubuje. Například předloni ČR vyvezla do Číny zboží za zhruba sedm miliard korun, zatímco z Číny putovalo do ČR zboží za bezmála 91 miliard.
Vláda proto loni v lednu schválila strategii pro prosazování obchodních zájmů ČR v Číně, od které si ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje zlepšení dlouhodobě schodkové obchodní bilance s Čínou. V prosinci pak premiér Jiří Paroubek a předseda čínské vlády Wen Ťia-pao podepsali dohodu o ochraně a podpoře investic mezi ČR a Čínou, která nahradila smlouvu z roku 1991. Nová dohoda podle ministra financí Bohuslava Sobotky výrazně zlepšuje postavení českých investorů v Číně a je i důležitým pokrokem v harmonizaci podmínek s EU.
Čína loni druhý rok za sebou přitáhla více než 60 miliard dolarů zahraničních přímých investic. Příliv investic dosáhl 60,33 miliardy dolarů po rekordních 60,63 miliardy v roce 2004.