U České spořitelny si klienti loni vzali hypotéky téměř za 25 miliard korun, což je meziročně o 22 procent více. Průměrná hypotéka dosáhla 1,4 milionu korun a každým rokem se zvyšuje zhruba o 100.000 Kč, uvedla banka v tiskové zprávě.
Rekordní rok potvrzují i střední a menší banky. U HVB Bank si lidé loni vzali hypotéky za 4,1 miliardy korun, což je meziročně o 0,7 miliardy více. Klienti banky si nejčastěji berou úvěry od dvou do čtyř milionů korun. Raiffeisenbank objem hypoték více než zdvojnásobila rovněž na 4,1 miliardy Kč. Pětinu přitom tvořily tzv. americké hypotéky, které lze použít i na nákup jiného zboží než bytů či domů.
"V loňském roce jsme prodali hypotéky za téměř tři miliardy korun, což je nejlepší výsledek v historii banky," uvedl mluvčí Živnobanky Ivo Polišenský. Meziroční nárůst objemu i počtu úvěrů podle něj přesáhl 100 procent. Pro letošní rok očekává ještě rychlejší růst hypoték, a to i přes mírné zvýšení úrokových sazeb.
Modrá pyramida, která dříve hypotéky neposkytovala, loni zavedla kombinaci úvěru za stavebního spoření a hypotéky. Od března do konce roku si lidé půjčili 4,6 miliardy Kč a průměrná výše úvěru byla 700.000 Kč, uvedla mluvčí banky Hana Vaněčková.
Češi začínají mít stále větší zájem i o americké hypotéky. Při zastavení nemovitosti si mohou lidé půjčit například na automobil. Česká spořitelna loni například poskytla 5000 těchto hypoték v průměrné výši přes půl milionu Kč.
Pro letošní rok jsou banky ještě více optimistické a spoléhají se zejména na blížící se zvyšování DPH na bydlení. Slibují rovněž další zrychlování a zjednodušování procedury poskytnutí úvěru či rozšiřování svých nabídek.
Česká spořitelna očekává nárůst hypoték o 30 až 35 procent. "Po loňském velkém zájmu o hypoteční úvěrování ovlivní letos trh hypoték především blížící se zvýšení DPH na bytové stavební práce. Určitý vliv může mít i očekávané zvýšení úrokových sazeb a volby, řekl ředitel úseku financování nemovitostí a hypoték Kamil Kosman.
Podobně hovoří i další banky a ekonomové, podle kterých má boom hypoték řadu příčin. Vlastní bydlení si nyní pořizují rodiny ze silných ročníků 70. let, úrokové sazby se drží na nízké úrovni, ekonomice se dobře daří a platy solidně rostou, takže lidé mají důvěru v budoucnost a půjčku si může dovolit stále více rodin, uvedl Jaromír Jáč z PPF.
Rokem 2008 navíc končí výjimka na nižší sazbu DPH u bydlení, což by nové byty prodražilo. "Lidé jsou tak motivováni k tomu, aby neotáleli a bydlení si pořídili pokud možno co nejdříve," řekl Jáč. Rovněž developerské společnosti se nyní snaží dostavět co nejvíce projektů.