IFPI: Světový prodej digitální hudby se loni ztrojnásobil

19.01.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

LONDÝN 19. ledna (ČTK) - Tržby za digitální hudební nahrávky se loni ve světě ztrojnásobily na 1,1 miliardy dolarů, protože spotřebitelé čím dál více kupují hudbu do svých počítačů a digitálních přehrávačů. Uvedla to Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Digitální hudební záznamy se na světových tržbách hudebního průmyslu loni podílely šesti procenty. Přitom ještě před dvěma lety byl jejich podíl téměř nulový. Celkové tržby za hudbu však stále klesají, v první polovině roku se snížily na 13,2 miliardy ze 13,4 miliardy dolarů.

Hudební fandové si loni na celém světě koupili 420 milionů jednotlivých nahrávek. Proti 156 milionům z předchozího roku je to více než dvojnásobek.

Poměr mezi nahrávkami do hudebních přehrávačů a vyzváněcími melodiemi do mobilů byl v minulém roce zhruba 60 ku 40. Mezi prodejce patří například iTunes Music Store od americké Apple.

Světové tržby za hudbu klesají od té doby, co si lidé na internetu začali vyměňovat elektronické nahrávky bezplatně. Tok financí se nahrávacím společnostem začal obnovovat v roce 2005, kdy odvětví začalo vyhrávat soudní procesy ve Spojených státech, Austrálii a dalších zemích.

Odvětvoví pozorovatelé předpokládají, že se letos mnoho sítí vyměňujících hudbu legalizuje zavedením softwaru, který vyloučí nahrávky chráněné autorskými zákony. Žaloby postihly zhruba již 20.000 lidí, kteří si písně na internetu vyměňovali nelegálně.

Počet internetových hudebních center loni vzrostl na 335, zatímco před dvěma roky jich bylo kolem padesáti. Službám, které za měsíční poplatek nabízejí neomezené množství hudby k poslechu, loni vzrostl počet zákazníků z 1,5 milionu na 2,8 milionu. Patří mezi ně například Rhapsody od RealNetworks, Napster či Yahoo Music, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK