"Zatímco koruna prožívala zimní spánek, na eurodolarovém trhu to žilo," uvedl analytik Volksbank Vladimír Pikora. Z ranních hodnot kolem 1,224 USD/EUR oslabil dolar až na 1,228 za euro, což je jeho nejslabší kurz za poslední čtyři měsíce. Oslabování americké měny vůči euru na světových trzích spolu tak se stagnací koruny k euru vedlo k posílení koruny vůči dolaru, dodal.
Ten, kdo měl počátkem roku dolary a nesměnil je za koruny, ztratil tak podle něj na pohybu kurzu více než pět procent. Představitelé americké centrální banky se nechali slyšet, že úrokové sazby v USA vzrostou možná již jen jednou a že schodek zahraničního obchodu USA může být nebezpečný pro celou světovou ekonomiku, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
"Koruna je zcela očividně vůči globální krizi důvěry imunní," podotkla. V dalších dnech by se podle ní mohla pokusit ještě o něco dále posunout své maximum. "Napomáhat jí v tom budou nejen dobré parametry české ekonomiky zahraničním obchodem počínaje a přílivem investic konče, ale také sílící přesvědčení, že automobilka Hyundai nakonec skutečně zakotví v ČR," poznamenala.
Důležité bude nyní také čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky. Ekonomové jednotně očekávají ponechání úrokových sazeb, nedávné výroky členů centrální banky však otevřely diskusi o možném snížení sazeb. Levnější úroky by naopak atraktivitu koruny snížily.
Tuzemská měna by měla podle čtvrtletní měnové analýzy Royal Bank of Scotland do března posílit na 28,00 Kč za euro a do konce toho roku může zpevnit až na 27,00 Kč/EUR. Naopak vůči dolaru zřejmě česká koruna podle RBS v první polovině roku oslabí.