Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Podle koncepce může v určitých, nejspíše příhraničních lokalitách dojít k vypnutí některých analogově šířených programů i před tímto termínem, bude-li to nezbytné z důvodů mezinárodní koordinace kmitočtů.
Technické otázky související s nástupem digitálního vysílání bude obsahovat takzvaný Technický plán přechodu, který zpracovává Český telekomunikační úřad. Podle dřívějších vyjádření bude ČTÚ navrhovat jako termín vypnutí posledního analogového vysílače datum, které si lidé snadno zapamatují; uvažuje o dvou termínech - 9. září 2009 a 10. říjnu 2010.
Česká republika stojí stejně jako další země před nástupem digitálního televizního vysílání; tento proces je podle mnohých odborníků nevyhnutelný. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tématických programů, zatímco nyní lidé bezplatně přijímají přes pozemní vysílače pouze čtyři celoplošné programy - ČT1, ČT2, Novu a Primu.
Nutností pro příjem digitálního vysílání je zapojení takzvaného set-top boxu, jakéhosi převaděče, jehož ceny nyní začínají na zhruba 2000 korunách. Základní přístroje nabídnou například více informací o vysílaných programech, u dražších zařízení bude možné například i posílat maily, hlasovat či třeba sázet prostřednictvím televizní obrazovky.
Řádné digitální vysílání v Česku již začalo, a to loni v říjnu. V současné době fungují dvě sítě s osmi TV programy a několika stanicemi rozhlasovými, signál však zatím pokrývá pouze Prahu, Brno a jejich okolí, v únoru by se měl rozšířit i na Ostravsko, čímž by pokryl zhruba třetinu populace.