Česko však se svým poměrně kritickým hodnocením reformních snah není mezi zeměmi Evropské unie osamoceno. Špatné vysvědčení si odnesla drtivá většina 25 členských států, s "čistším štítem" vyvázly v podstatě jen severské země. Špatně nedopadlo ani Slovensko, které si odnáší lepší vysvědčení než ČR, ale i jeho program reforem vyžaduje doplnění a dokončení. V některých ohledech totiž podle EK připomíná jen nástavbu konvergenčního plánu, který je tradiční zprávou o připravenosti země na přijetí evropské společné měny.
ČR svůj program zaměřila především na pokračování reformy veřejných financí, zvyšování konkurenceschopnosti a zlepšení pružnosti pracovního trhu. Jedním z hlavních cílů české vlády je snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta HDP v roce 2008 a udržení celkové dluhu pod úrovní 60 procent HDP. Podle komise jsou ale tyto cíle málo ambiciózní, hlavně ve světle překvapivě nízkých rozpočtových schodků z loňského roku a roku 2004. Národní program reforem sice uvádí, že stav veřejných financí je z dlouhodobého hlediska největším problémem české ekonomiky, ale komise upozorňuje, že vláda nepředkládá žádné konkrétní kroky k nápravě. Chybí i přesnější časový rozpis případných strukturálních reforem.
EK navíc opět upozorňuje na nutnost penzijní reformy a reformy zdravotnictví. Zejména stárnutí populace může přerůst v obrovský problém, který by podle některých představitelů EU mohl do roku 2050 přerůst v bankrot celého státu. Čeští představitelé by se měly rovněž více zaměřit na investice do vědy a výzkumu, zlepšování podnikatelského prostředí a modernizaci infrastruktury a větší využívání obnovitelných zdrojů. Právě tyto čtyři oblasti jsou podle EK do budoucnosti velkým příslibem a jejich podpora povede k hospodářskému růstu a nižší nezaměstnanosti.
Celkové investice do vědy a výzkumu v Česku v současnosti činí 1,3 procenta HDP, přičemž veřejný sektor se na nich podílí jen z poloviny. Vláda chce, aby se tento ukazatel zvýšil až na jedno procento v roce 2010. Podle komise ale musí ČR na krocích vedoucích k dosažení cíle ještě zapracovat. Nedostatky mají i navržené reformy pracovního trhu. EK tentokrát poukazuje mimo jiné i na chybějící ukazatele pro zaměstnávání tělesně postižených nebo Rómů.
Lisabonská strategie, jejíž součástí jsou i jednotlivé národní programy reforem, měl Evropě pomoci ke zvýšení konkurenceschopnosti a k dostižení Spojených států. Členské země jí však zatím nevěnovaly příliš pozornosti a podle některých odborníků je již dokonce "mrtvá". EU se však v současnosti snaží o její oživení.