Na nesmyslnost kritéria už delší dobu upozorňuje například Česká národní banka. V krajním případě totiž hrozí, že tři země skončí s deflací, tedy poklesem spotřebitelských cen, a nové členské státy tak budou muset dosáhnout extrémně nízké inflace. Aby tuto úroveň splnily, musely by tak dobrovolně omezit svůj ekonomický růst. A to pouze kvůli splnění kritéria.
"EU v současnosti uvažuje, že například země s deflací by se do inflačního kritéria nezapočítávaly," uvedl zdroj. Podle něj v současnosti s Evropskou centrální bankou a Evropskou komisí intenzivně jedná o změně například Slovensko, které chce společnou evropskou měnu přijmout v roce 2009.
Na inflační kritérium již dokonce doplácejí Estonsko a Litva, kteří chtějí vstoupit do eurozóny již příští rok. EU se však obává, že se jim euro nepodaří přijmout, a to právě kvůli inflačnímu kritériu. V Estonsku loni inflace činila 4,1 procenta a v Litvě 2,7 procenta, zatímco průměr eurozóny dosáhl 2,2 procenta. Za růstem cen přitom stojí zejména dražší energie, jejichž ceny lze jen těžko ovlivnit.