Pokud by soud zrušil tuto část zákoníku, pak by zhruba tři čtvrtě milionu majitelů starých dekretů na byt s regulovaným nájemným ztratilo ochranu, kterou jim napadená pasáž zaručovala. Majitelé by mohli požadovat vyšší nájemné a pokud by se s nájemníky nedohodli, mohli by je z bytu vypovědět.
"Kdyby se vypustila ze zákoníku pasáž o nájmu bytu a Ústavní soud by řekl, že platí jen obecná ustanovení, šlo by všechny smlouvy na dobu neurčitou vypovědět do tří měsíců, a to bez svolení soudu, jak tomu bylo doposud," řekla MfD advokátka Klára Veselá-Samková. Ta bude také hájit české majitele domů u evropského soudu ve Štrasburku, kam se kvůli nájemnému obrátili se stížností na český stát.
Podle mluvčího Městského soudu v Praze Jana Eliáše by také skončily přechody nájmu na příbuzné. Právě z odvolacího senátu Městského soudu vzešel podle MfD podnět na zrušení části občanského zákoníku k Ústavnímu soudu.
Podle mluvčího Ústavního soudu Michala Spáčila budou soudci návrh projednávat již tento týden na plénu. Pak se teprve rozhodne, zda se jím budou zabývat dál.