Studie EIU je založena na srovnání nákladů na zboží a služby vyjádřených v dolarech. Třetí místo v žebříčku obsadil islandský Reykjavík před japonskou Ósakou. Zbytek první desítky tvoří evropská města, jejichž posun směrem vzhůru zčásti odráží dlouhodobou slabost amerického dolaru. Nejdražším městem ve Spojených státech je New York, který se v celkovém žebříčku umístil až na 27. místě.
Výzkum upozornil na zvyšující se náklady v zemích střední a východní Evropy. Jedním z nejdražších měst v oblasti se stala Praha. Varšava obsadila 63. pozici a Bukurešť 95. Bělehrad skončil na 107. místě.
"Odsun Tokia z prvního místa není velkým překvapením. Postupné oslabování jenu se spojilo s lety nízké inflace a deflace v japonské ekonomice," uvedl ústav EIU. "Norsko zažívá po oživení v roce 2004 silný hospodářský růst a disponuje vysokou spotřebitelskou důvěrou, rostoucími investicemi a nízkými úrokovými sazbami," dodal.
Tokio v čele žebříčku nejdražších měst světa před 14 lety vystřídalo íránský Teherán poté, co byl přehodnocen kurz íránské měny. Teherán je nyní nejlevnější ze 130 měst, které EIU řadí do své studie, píše agentura Reuters.