"Pokud dodržíme současný systém finančního řízení, budeme hospodařit do roku 2010 vyrovnaně," uvedl Lambert. Uvedl, že do budoucna ČT počítá celkem s pěti programy, které bude moci televize vysílat celoplošně po nástupu digitálního televizního a rozhlasového vysílání.
Nyní ČT vysílá programy tři, od 10. února přibude čtvrtý. Zatímco ČT1 a ČT2 vysílají analogově po celé republice, zpravodajská ČT24 se nachází v kabelových a satelitních sítích, na internetu a v budovaných digitálních sítích v Praze, Brně a jejich okolí. ČT4 Sport bude šířen stejně jako ČT24, s výjimkou internetu.
Lambert uvedl, že s nástupem nových programů se promění i současná podoba ČT1 a ČT2, z prvního programu chce ČT udělat jakousi výkladní skříň televize, z dvojky časem zmizí sport a bude zaměřena umělecky. Lambert dodal, že ČT upustila od plánu spustit další, pátý program již na počátku roku 2007. Důvodem je termín vypnutí současného analogového vysílání, které by podle navrhované koncepce ministerstva informatiky mělo nastat mezi lety 2010 až 2012, tedy později, než ČT původně očekávala.
"Jediný problém, který zůstává a chtěli bychom jej otevřít, to je otázka archivu ČT," poznamenal Lambert. Televize podle něj nemá peníze ani po zvýšení poplatků na to, aby mohla jednorázově a rychle digitalizovat svůj letitý a bohatý archiv. "Požádáme stát o dotaci, která by pomohla zachránit to obrovské bohatství," uvedl.
Česká televize bude vyrovnaně hospodařit také v letošním roce s rozpočtem ve výši 5,686 miliardy korun. ČT, která v letech 2000 až 2003 hospodařila až se stamilionovými ztrátami, se tak chystá udržet vyrovnaný rozpočet třetí rok za sebou.
Hlavním zdrojem příjmů ČT jsou koncesionářské poplatky, které od října loňského roku činí stokorunu měsíčně; do roku 2008 vzroste poplatek na 135 korun, ale z vysílání zmizí téměř veškerá reklama. V letošním roce televize očekává výnos z poplatků čtyři miliardy korun, tedy téměř o 800 milionů korun více než loni; to představuje 70,3 procenta všech příjmů ČT. Loni televize podle údajů vlastních údajů celkem inkasovala 4,78 miliardy korun, na poplatcích pak 3,245 miliardy, tedy 67,8 procenta.