Standardní dopis o hmotnosti do 20 gramů do Evropy stojí deset korun, což je o korunu více než dosud. Stejně se změnila cena obdobného dopisu do mimoevropských zemí podaného formou tzv. ekonomické neboli pozemní zásilky. Za stejnou leteckou zásilku, která stála dosud do mimoevropských zemí 14 korun, lidé zaplatí naopak o dvě koruny méně.
Posílání z tuzemska do zahraničí je stále výrazně levnější než v jiných zemích. Například doručení psaní do 20 gramů z Německa po Evropě vyjde na 70 eurocentů, tedy zhruba 20 korun. Poslání mimo Evropu je o euro, tedy asi 28,50 Kč, dražší. Ve Velké Británii si Royal Mail účtuje za poslání obyčejného psaní za hranice kolem 40 pencí, tedy asi 17 korun.
Podle původní metodiky Světové poštovní unie byly tzv. terminální výdaje, které si pošty navzájem platí za dodání zásilek, vypočítávány jako jednotný průměr celosvětových nákladů. Tento princip však neodpovídal reálným nákladům jednotlivých poštovních správ za dodávání mezinárodních zásilek na svém území. Podle dohody zemí EU z roku 1998 se proto nově tyto výdaje placené zahraniční poštovní správě vypočítávají jako procentní podíl na výši jejího vnitrostátního tarifu.
Pro Českou poštu platí sedmileté přechodné období, během něhož se kalkulovaný podíl na vnitrostátním tarifu zemí EU bude postupně zvyšovat z 50 procent v roce 2005 až na cílových asi 80 procent. Vyšší terminální výdaje tak Česká pošta platí od začátku loňského roku.
Počet zásilek v mezinárodním styku se ročně pohybuje kolem 25 milionů kusů. Na celkovém počtu doručených zásilek se tak mezinárodní podílejí více než třemi procenty.