Kvůli pochybnostem, zda dokáže splnit unijní cíle, země před vstupem do společenství požádala spolu s ostatními kandidátskými státy o přechodné období pro plnění směrnice s novými kvótami. Recyklovat obaly se ale Česku daří, v některých položkách je na tom lépe než řada starších zemí EU, řekla nedávno ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Nyní splňuje všechny limity dané novou směrnicí s výjimkou recyklace kovů.
Novela by měla ulehčit malým firmám změnou v parametrech pro povinnost zpětného odběru. Obsahuje ustanovení, podle kterého nebudou muset obaly zpětně odebírat podnikatelé, kteří jich vyprodukují méně než 300 kilogramů ročně a nemají vysoký obrat, uvedla senátorka Jitka Seitlová (Klub otevřené demokracie). Předpis také upřesňuje pravidla dovozu ze třetích zemí a materiálové značení obalů.
Přestože Česko zahájilo program zaměřený na využití surovin z obalového odpadu přibližně o pět let později než státy unijní patnáctky, vykazovalo před třemi lety s těmito státy srovnatelné výsledky. Od roku 2003 se zařadilo v celkové recyklaci a využití obalového odpadu mezi průměrné či nadprůměrné státy unie. Česko má například srovnatelnou míru recyklace obalů s Finskem, Francií, Itálií, Španělskem či Británií. Daleko hůře než Češi na tom byli před dvěma lety například Irové, Portugalci a Řekové. Českou doménou je přitom nové využití plastových obalů, předloni jich bylo recyklováno 44 procent.
Předloni se v Česku recyklovalo 71 procent papírových obalů a 69 procent skla, celková míra recyklace dosáhla 56 procent. Vytříděno bylo více než 333.000 tun, což představuje zhruba 33,92 kilogramu vytříděných a využitých odpadů na obyvatele za rok, v roce 2002 to bylo devět kilogramů na obyvatele méně.
Kvóty, které dnes schválil Senát, ukládají v roce 2012 recyklovat 70 procent papíru, skla a lepenky a 27 procent plastových obalů. Celková míra recyklace použitých obalů má dosáhnout 55 procent. Kovových obalů by měli Češi za sedm let recyklovat polovinu, předloni to bylo 35 procent.