"S rekordním instalovaným výkonem 6183 MW v roce 2005 větrná energetika dosáhla s pětiletým předstihem cíle Evropské komise pro rok 2010, který byl 40.000 MW," uvedl prezident EWEA Arthouros Zervos. Celkový podíl výkonu větrných elektráren v EU je tak zhruba šest procent. Téměř pětinové podíly drží vodní a jaderné elektrárny, více než 55 procent kapacity je instalováno v tepelných zdrojích.
Podle Karla Polaneckého z Hnutí Duha nebudou nikdy větrné elektrárny jediným ani rozhodujícím zdrojem elektřiny. "Mohou ale podstatně omezit exhalace a zároveň snižují závislost ekonomiky na uhlí a uranu. Trend postupně přijde také k nám. Čím dříve to bude, tím větší šanci proniknout poté i na mezinárodní trhy v tomto perspektivním odvětví mají české podniky," uvedl.
S instalovanými 18.428 MW drží největší podíl na evropském výkonu Německo, výkon zhruba 10.000 MW je ve Španělsku. Mezi další významné státy patří v tomto ohledu Dánsko, Itálie, Velká Británie, Nizozemsko a Portugalsko.
V České republice loni stoupl podle EWEA výkon o polovinu na 26 MW, podíl na celkové kapacitě je zhruba 0,1 procenta. Na tuzemské výrobě má energie z větru podíl 0,01 procenta. Stejným tempem jako v ČR na 186 MW stoupl loni výkon v nových deseti členských státech EU. Vyšší výkon než ČR má z těchto zemí Polsko a Estonsko.
V uplynulých deseti letech rostla celková kapacita ve větrných elektrárnách v EU ročně 32procentním tempem. Od roku 1990 stoupl instalovaný výkon téměř stonásobně. Větrné elektrárny v unii by podle EWEA při průměrných povětrnostních podmínkách mohly za rok vyrobit 83 terawatthodin (TWh) elektřiny, což představuje téměř tři procenta evropské spotřeby v roce 2004 a loňskou výrobu v České republice.
Objem i podíl elektřiny vyrobené z větru v ČR by měl v příštích letech růst. Ministerstvo životního prostředí odhaduje do pěti let nárůst výkonu až na 40násobek a investice do oboru mají dosáhnout přes 13 miliard korun. "V současné době se předpokládá nárůst instalovaného výkonu větrných elektráren pracujících do distribuční i přenosové soustavy v roce 2007 na zhruba 530 MW a v roce 2010 na zhruba 800 MW," uvedla již dříve mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Jitka Matisková.