Mittal Steel, mimo jiné vlastník největší české hutě v Ostravě, před týdnem překvapivě nabídl za Arcelor 18,6 miliardy eur. Tato transakce by spojila do jednoho gigantu dvě největší ocelářské skupiny světa. Proti převzetí však vystoupily vlády tří západoevropských zemí, z jejichž podniků Arcelor v roce 2002 vznikl, v obavě o pracovní místa a ztráty "evropského šampióna" v oboru.
Na trhu se objevily dohady, že Arcelor by se v zájmu obrany před Mittalem mohl nechat koupit v přátelské transakci zachráncem, tzv."bílým princem", jehož roli by mohla hrát globální trojka Nippon Steel. Dollé to však v dnešním vydání listu Les Echos vyloučil. "Bílý princ pro nás v odvětví neexistuje a nevěřím, že existuje ve finančním sektoru," řekl. Zpochybnil i možnost volnější aliance obou firem, podobné té, kterou má automobilka Renault s japonským Nissanem.
Dollé dnes nevyloučil, že by mohl se svým oponentem promluvit. Příležitost k tomu má na dnešní ocelářské konferenci v Paříži. Před vstupem do hotelu, kde se konference za přísných bezpečnostních opatření koná, však Dollé na otázky týkající se jednání s Mittalem odpovědět odmítl.
Mittal se svým synem Adityou tento týden objížděli západní Evropu a snažili se přesvědčit o smysluplnosti své nabídky především Lucembursko, Francii a Španělsko, kde má Arcelor zakladatelské závody. Mittal opakovaně zdůrazňoval, že firma po spojení s Arcelorem nehodlá zavřít ani jeden závod nebo propouštět.
Francouzský ministr financí Thierry Breton dnes zmírnil svůj negativní postoj k Mittalu, když řekl, že rozhodnutí bude na akcionářích Arceloru. Francie je v poslední době z Bruselu kritizována za svůj ekonomický nacionalismus a snahy udržet klíčové podniky v domácích rukou.
Akcie Arceloru sice po přeložení nabídky vzrostly zhruba o 30 procent, nyní však jsou těsně pod úrovní nabídky Mittalu. Analytici počítají s tím, že Mittal by mohl nabídku zvýšit, bojí se však, že politické intervence by mohly transakci zmařit.