"Odvolání bylo právě předáno soudu," řekl mluvčí ministerstva státního pokladu Marcin Mazurek agentuře Reuters. Podle vládních zdrojů chce Varšava zabránit tomu, aby UniCredito, která již v Polsku koupila banku Pekao, ovládla i banku BPH.
Konzervativní vláda minulý týden pohrozila, že by mohla usilovat o anulování prodeje Pekao do rukou UniCredito, pokud ta neprodá BPH, získanou v rámci převzetí HVB. Vláda tvrdí, že UniCredito převzetím BPH porušila dohodu z doby privatizace Pekao z roku 1999.
"Odvolání uvádí, že komise nevzala v úvahu podmínky na polském trhu ani privatizační dohodu, v níž byla UniCreditu prodána Pekao," řekl informovaný zdroj o obsahu protestu. Evropská komise to zatím nekomentovala, dříve však řekla, že Polsko žádný podklad k blokování transakce nemá.
Vláda se obává, že plánované spojení bank BPH a Pekao by poškodilo konkurenční prostředí a vedlo k propouštění. Evropská komise Polsko obvinila, že porušuje pravidla Evropské unie, protože výlučnou pravomoc v této nadnárodní fúzi má Brusel. Komise také žádá Polsko, aby vysvětlilo, proč chce dodržovat dohody z doby, kdy ještě nebylo členem EU, Varšava však na dodržování těchto dohod výslovně trvá.
Polská ministryně financí dnes britskému listu Financial Times řekla, že ve sporu vlády a UniCredita je na dosah kompromis. Postup vůči UniCreditu označila za tvrdá obchodní jednání a dodala, že vláda má právo vznášet požadavky ve jménu celého Polska a daňových poplatníků.
Pozorovatelé soudí, že vláda si chce v bankovním sektoru vypěstovat "národního šampióna", kterým by byla zatím největší domácí banka PKO. Polsko by tím napodobilo podobné nacionální tendence v západoevropských zemích, především Francii.
HVB Group a UniCredito se loni dohodly na dosud největší bankovní fúzi v eurozóně za zhruba 20 miliard eur. Součástí transakce je i spojení Živnostenské banky, kterou kontroluje UniCredito, a české pobočky HVB.