Na stránkách bude v blízké době umístěn například přehled nejběžnějších pojmů z finančnictví či příručka s radami, jak v případě předlužení postupovat ve styku se státními orgány, exekutory, vymahači dluhů a dalšími institucemi.
Jakmile bude mít SPES dostatek dotazů na řešení konkrétních kauz, bude je zveřejňovat. Chce tak upozornit na rizika, která hrozí lidem půjčujícím si peníze bez seriózního zhodnocení svých schopností splácet. "Cílem je naučit lidi půjčovat si odpovědně a těm, kteří se i přesto dostanou do problémů, pomoci najít legální cestu, jak se se svými dluhy čestně vyrovnat," uvedla předsedkyně rady sdružení Andrea Běhálková.
Zadlužení českých domácností v posledních letech stoupá. Dluhy jsou hlavně dlouhodobého charakteru a lidé půjčené peníze využívají zejména na financování bydlení. Hypoteční úvěry a půjčky ze stavebního spoření dosáhly v polovině loňského roku 232,6 miliardy korun a na celkové zadluženosti domácností se podílely 72,4 procenta. Stále více peněz lidé dluží také bankám a leasingovým a splátkovým společnostem.