Téma týdne: Kam za prací do zahraničí II.
Francie patří mezi nejpopulárnější státy Evropy. Když se v zámoří zeptáte, kam se touží podívat do Evropy, dostanete tradiční odpověď – Paříž. Jenomže Francie to není pouze Paříž, jsou to také Alpy, moře nebo nekonečné vinice. Francie je rozdělena do 26 regionů kde žije necelých 61 milionů obyvatel. Úředním jazykem je francouzština a měna euro.
Pobyt
Právo k pobytu ve Francii má od 1.května 2004 každý občan České republiky, který ve Francii pracuje nebo nepracuje, ale má dostatek prostředků, aby se uživil. Legálně pobývat bez povolení lze maximálně 3 měsíce. Pro pobyt delší než 3 měsíce si musí vyřídit povolení k pobytu.
O povolení k pobytu (Carte de séjour) si zažádá osobně na prefektuře, radnici nebo úřadu policie v místě pobytu. V Paříži se žádá na policejní prefektuře. K žádosti o povolení k pobytu je potřeba předložit cestovní pas, 3 pasové fotografie a doklad o ubytování ve Francii (např.nájemní smlouvu). Pokud žadatel přichází do Francie pracovat, předkládá také pracovní smlouvu a pracovní povolení.
Pracovní povolení
Francie využila možnosti a zavedla přechodné období pro občany České republiky, kteří přicházejí do Francie pracovat. Přechodné období znamená omezení přístupu na trh práce. Nevztahuje se na poskytovatele služeb, studenty a vědecké pracovníky.
Po tuto dobru potřebují občané České republiky pro práci ve Francii pracovní povolení, bez kterého nesmí zahájit pracovní činnost. O pracovní povolení žádá zaměstnavatel ve Francii (ne zaměstnanec) u místního úřadu práce ANPE. Ten vydává pracovní povolení ve spolupráci s DDTEFP a OMI. K žádosti o vydání pracovního povolení musí zaměstnavatel předložit pracovní smlouvu (musí být vždy v písemné podobě), popis pracovní činnosti, životopis uchazeče o práci, zdůvodnění proč chce zaměstnat cizince, kopii pasu uchazeče a všechny doklady o firmě. Před tím je zaměstnavatel povinen zveřejnit nabídku volného místa na minimální dobu 5 týdnů prostřednictvím francouzského úřadu práce ANPE. Ten posoudí, na základě situace na trhu práce, zda je nezbytné zaměstnávat cizince. V kladném případě vydá pracovní povolení. Po absolvování lékařské prohlídky (OMI) může začít občan České republiky pracovat. Tato procedura trvá 2 – 3 měsíce.
Druh pracovního povolení závisí na délce trvání pracovní smlouvy:
-
dočasné pracovní povolení (ATP) se vydává na dobu devíti měsíců a může být prodlouženo. Tento druh pracovního povolení neumožňuje změnit zaměstnavatele ani zůstat ve Francii po uplynutí platnosti povolení.
-
krátkodobá pobytová karta (CST) kategorie „zaměstnanec“. Pobytová karta platí jeden rok a může být prodloužena.S tímto druhem povolení lze měnit zaměstnavatele.
Příjmy a odvody
Minimální hodinová hrubá mzda činí 7,19 eur. Průměrný hrubý nástupní plat je 37.127 eur ročně. Je obvyklé, že po roce praxe dojde k navýšení. Zákonná pracovní doba je 35 hodin týdně zákonný nárok je na 5 týdnů dovolené ročně.
Zaměstnanci ve Francii mají povinnost odvádět daně francouzskému státu za podmínky, že v zemi setrvají déle než 6 měsíců. Daně platí všechny výdělečně činné osoby sami na základě vyplnění daňových formulářů ve 3 splátkách ročně. Průměrná výše daně ze mzdy je 28%.
Každý pracující je rovněž povinen přispívat ze svého platu na sociální pojištění, které zahrnuje příspěvky na důchod a zdravotnictví. Tyto odvody strhává zaměstnavatel, průměrná výše je 20%. Z povinného sociálního pojištění (Sécurité sociale) se hradí jen část nákladů zdravotní péče (max. 70 % z ceny lékařského ošetření), proplácení léků, rehabilitací, zubní a lázeňské péče je ještě nižší. Proto je vhodné dokoupit si doplňkové komerční připojištění.
Pokud chcete jít do Francie za prací, je dobré se podívat na internet na pracovní nabídku. Můžou k vám tomu pomoci následující linky:
Zdroj informací: http://portal.mpsv.cz/
Další finanční tipy a triky naleznete na http://www.finance.cz/aktuality.