"Vaše nepřípustné aktivity v Číně jsou ostudné. Jednoduše nechápu, jak může vaše vedení v noci spát," řekl dlouholetý člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tom Lantos, který je v podvýboru pro lidská práva. V Kalifornii, kterou Lantos zastupuje, se nachází proslulé centrum dodavatelů vyspělých technologií Silicon Valley.
Představitelé technologických firem zdůraznili, že je složité dělat na rozsáhlém čínském trhu kompromisy. Uvedli, že jejich odchod by byl vítězstvím pro agresivní čínské rivaly. "V nedokonalém světě musíme dělat nedokonalá rozhodnutí," odpověděl viceprezident Googlu Elliot Schrage.
Google se dostal do palby minulý měsíc za to, že se podřídil čínským úřadům a blokuje na novém čínském vyhledávači politicky citlivé výrazy. Microsoft sklidil kritiku od aktivistů za to, že zrušil blog (internetový deníček) s kritikou pekingské vlády.
Minulý týden oznámila pařížská organizace Reportéři bez hranic, že Yahoo poskytla čínským úřadům elektronické záznamy, které v roce 2003 vedly k uvěznění spisovatele na osm let. V září byla Yahoo obviněna z toho, že pomohla identifikovat jiného člověka, který byl za únik státního tajemství do zahraničí odsouzen loni v dubnu na deset let.
Republikánský předseda podvýboru Chris Smith z New Jersey použil k ukázce laptop. Po zadání anglického výrazu pro náměstí Tchien-an-men v Pekingu se na světové internetové adrese www.google.com objevily fotografie tanků a masakru z roku 1989. Při vyhledávání téhož výrazu na novém čínském vyhledávači Googlu se objeví obrázky usmívajících se turistů.
Smith chce tento týden předložit návrh cílů nového oddělení ministerstva zahraničí, které bude americkým technologickým firmám pomáhat chránit svobodu slova v zemích, kde je internet cenzurován. Návrh zahrne i kontrolu vývozu určitého typu softwaru a hardwaru a zakáže vyvážet servery pro elektronickou poštu do zemí, které postrádají řádná soudní řízení.
Filtrovat výrazy jako demokracie a svoboda vyznání bude podle návrhu porušením americké legislativy, dodal Smith. Jeho návrh se vztahuje na 14 autoritativních režimů včetně Číny, napsala agentura Reuters.