Euroregion Nisa patří mezi nejaktivnější regiony v České republice z hlediska dopravní obslužnosti a nachází se mezi městy Zittau v Německu, Jelenia Góra v Polsku a českými Liberec a Jablonec nad Nisou. Od roku 2000 existuje projekt nazvaný Regiotram Nisa, jehož hlavním posláním je zlepšení infrastruktury v regionu. Jde především o vytvoření systému pro provozování moderní veřejné dopravy založené na páteřní síti kolejové dopravy. Cestující by měli dostat k dispozici moderní mezinárodní veřejný dopravní systém, který zvýší nejenom kapacitu, ale hlavně kvalitu dopravní obslužnosti regionu, což by mělo zastavit negativní trend poklesu zájmu o veřejnou kolejovou dopravu na Liberecku. Projekt by měl naplnit také dopravně politické cíle Evropské unie a České republiky, vytvořit ekologickou variantu vůči individuální automobilové dopravě, zlepšit dostupnost center měst z příměstských oblastí a především zlepšit kvalitu spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
Základním charakteristickým rysem kolejového dopravního systému Regiotram Nisa je propojení železniční a tramvajové infrastruktury, umožňující prostřednictvím provozu TramTrain vozidel zavedení smíšeného provozu na železničních tratích. Umožněno tak bude bezpřestupové dopravní spojení mezi příměstskými oblastmi a centry spádových měst v regionu. Výhledově se počítá také s napojením na velká turistická střediska regionu – Tanvaldský Špičák, Harrachov a Rokytnice nad Jizerou.
Nositelem projektu je Liberecký kraj a mezi partnery patří Ministerstvo dopravy ČR, Správa železniční dopravní cesty, s. o., Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a trojice České dráhy a. s., Statutární město Liberec, Město Jablonec nad Nisou, které již před šesti lety podepsaly „Memorandum o spolupráci při řešení dopravní obslužnosti v liberecko-jablonecké aglomeraci" a tím deklarovaly prvotní společný zájem na vytvoření zcela nově koncipovaného regionálního systému veřejné dopravy.
„Veřejností je základní myšlenka programu Regiotram Nisa vnímána pozitivně, záměr má podporu všech významných skupin, a tak nezbývá než čekat, až se celý projekt začne realizovat a sloužit lidem v regionu,“ komentuje stav projektu Linda Futerová, tisková mluvčí Libereckého kraje.