"Ve (volebním) programu bude, že zavedeme rovnou 15procentní daň a vyřešíme veškeré problémy. Nikdo nebude touto daní poškozen," uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Topolánek. Připustil, že prosadit nulovou DPH na potraviny bude v Evropské unii těžké. Premiér soudí, že to je zcela nemožné. Další varianty ODS počítají se snížením daně na potraviny na pět procent nebo se zvýšením důchodů k 1. lednu 2007 o částku, o kterou se mohou případně zdražit potraviny.
Volební program chce ODS představit v dubnu a květnu. "Sociální skupiny, které by se mohly cítit ohroženy případným zdražením potravin, budou mít tu situaci vyřešenou. To je klíčové," prohlásil Topolánek.
Předlohou, kterou ODS předložila sněmovně v uplynulém týdnu, by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která bude zahájena v úterý 7. března. O záměru předložit daňové změny informovala ODS již koncem ledna. Jejich návrh ale ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za předvolební populismus. Snížení základní sazby DPH by podle ČSSD připravilo veřejné rozpočty o 40 až 50 miliard korun ročně na daňových příjmech. ODS podle něj záměrně neříká, jak by tento výpadek příjmů státu, obcím a krajům kompenzovala.
ODS v důvodové zprávě uvádí, že výpadek příjmů státního rozpočtu by byl sice asi 35 miliard korun, kompenzoval by se ale zvýšeným obratem zboží a služeb ve snižované sazbě. Občanští demokraté navrhují, aby sněmovna projednávala jejich návrh ve zrychlením jednání, což umožní schválit předlohu rovnou v prvém čtení. Tento postup ale mohou vetovat dva poslanecké kluby, případně 50 poslanců. ODS mnohdy takovou taktiku vůči vládním návrhům volí. Je tedy pravděpodobné, že zrychlené projednávání předlohy ČSSD zablokuje.
V Česku jsou nyní dvě sazby DPH - základní 19procentní a snížená pětiprocentní. Ta platí například pro většinu potravin, dětské pleny či lékárenské pomůcky. Stát loni na DPH vybral 147 miliard korun.