V loňském roce bylo podle SVS s negativním výsledkem testováno 379 volně žijících uhynulých ptáků. V rámci monitoringu zvířat v chovech pak bylo v loňském roce prověřeno 2290 kusů slepic, kachen, hus, krůt, rovněž bez pozitivního nálezu.
Pro letošek počítá SVS na monitoring se dvěma miliony korun, z čehož by půlku měla dát Evropská unie. Jedno vyšetření uhynulého ptáka stojí asi 750 korun, k tomu je však také potřeba připočíst náklady za dopravu a za uchovávání vzorku. Testy provádí Národní referenční laboratoř na ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha.
Podle odborníků je pravděpodobné, že se ptačí chřipka objeví i v České republice. Soudí tak jak ornitologové, tak mluvčí SVS, který již dříve připustil, že je otázka ani ne tak zda, ale kdy se objeví první případ v tuzemsku.
Náklady státu na prevenci nemoci by stouply zejména v případě, že by se nákaza dostala do chovů a bylo by třeba masově likvidovat drůbež. Likvidaci by hradil stát, který by také spolu s EU platil kompenzace postiženým chovatelům. Peníze na náhrady chovatelských škod by šly z rozpočtové kapitoly všeobecná pokladní správa spravované ministerstvem financí.
Nákaza člověku nebezpečným virem H5N1 ptačí chřipky byla dnes poprvé v Evropské unii prokázána také u domácí drůbeže. V Rakousku na ni uhynulo v jednom z domácích chovů několik kusů opeřenců. Virus H5N1 se zatím objevil v sedmi zemích EU - Francii, Německu, Rakousku, Slovinsku, Itálii, Řecku a Maďarsku.