MfD: Do Koženého fondů se možná vrátí část peněz

24.02.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 24. února (ČTK) - Akcionáři harvardských fondů možná získají zpátky alespoň část peněz, které do nich investovali. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. "V současné době je reálné, že získáme 1,7 miliardy korun. Věřím, že je to jen začátek," řekl deníku Zdeněk Častorál, likvidátor Harvardského průmyslového holdingu, který založili uprchlí podnikatelé Viktor Kožený a Boris Vostrý.

Na výplatu peněz čeká už několik let téměř čtvrt milionu akcionářů, kteří svěřili své peníze původním harvardským fondům Viktora Koženého, připomíná MfD. Na každého by nyní připadlo kolem sedm tisíc korun. Vytunelování holdingu, v němž mělo být původně šedesát miliard korun, je jedním z největších finančních podvodů v historii, poznamenává deník.

"Koncem loňského roku soud potvrdil likvidaci holdingu i platnost jeho likvidátora, které byly zpochybňovány. Nyní tedy můžeme pokračovat dál v soudních sporech u nás i v zahraničí, kde se nám podařilo zablokovat část peněz vyvedených z holdingu," uvedl Častorál.

V současné době je podle MfD blokováno 31 milionů dolarů, které odešly na Kypr z Vostrého a Koženého firem zaregistrovaných na Kajmanských ostrovech. Dalších dvacet milionů dolarů je na účtu jednoho advokáta z Českých Budějovic, jedenáct milionů dolarů se nachází v Lucembursku a na dalších účtech je sto milionů.

"Další blokace zatím nemůžeme zveřejnit," řekl likvidátor. Suma 60 miliard korun, která zmizela, vychází z propočtu tržeb za cenné papíry, jež byly v roce 1996 zfúzovány z harvardských společností do holdingu, píše MfD. Častorál navíc tvrdí, že Kožený si při převodu těchto cenných papírů naúčtoval za konzultace mezi svými firmami odměnu pět miliard korun.

Podle likvidátora může za to, že akcionáři stále nemají své peníze, především bývalý předseda představenstva holdingu a Koženého společník Boris Vostrý. Ten je od roku 2001 občanem středoamerického Belize a nedávno byl v tuzemsku obviněn z miliardových podvodů.

Vostrý stojí podle Častorála osobně za zmizením 200 milionů dolarů (pět miliard korun), které měly přijít v roce 2001 do holdingu. Místo toho však tyto peníze, pocházející z prodeje podílu na ruské ropné společnosti Sidanco, skončily v zemích, jako je Kypr či Belize. Tam je Vostrý podle Častorála převedl se svým belizským společníkem přes řetězec firem, na jejichž konci jsou společnosti ovládané přímo Vostrým.

Část majetku, zhruba 117 milionů dolarů, měla skončit v kyperských trustech. A právě z ní měli být v minulých letech vypláceni čeští akcionáři holdingu.

"Z trustů bylo akcionářům Harvardského průmyslového holdingu vyplaceno 80 až 100 milionů dolarů (2 až 2,5 miliardy korun)," tvrdí Vostrého advokát Josef Monsport.

Častorál však oponuje, že je to lež, píše MfD. Trusty mají podle něho nyní nuceného správce, který potvrdil, že v nich žádné peníze nejsou. "Jsou někde jinde a akcionáři holdingu dostali jen almužnu," řekl likvidátor.

Vostrý má podle policie na svědomí zmizení 13,6 miliardy korun. On to však popírá a minulý týden po svém advokátu Monsportovi z Belize vzkázal, že se vrátí do Prahy, aby se mohl hájit. "Pan Vostrý se o svém návratu definitivně rozhodne až příští týden," řekl ve čtvrtek k celé věci Monsport.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK