Oprava původního odhadu 1,1 procenta dopadla zcela podle očekávání ekonomů. Celoroční odhad růstu zůstal nezměněn na 3,5 procenta, což je rovněž zpomalení z tempa 4,2 procenta v roce 2004.
Ekonomové nicméně předpokládají, že útlum největší ekonomiky světa byl na konci roku pouze dočasný. Pro nynější čtvrtletí se ji očekává výrazné zrychlení zpět nad čtyři procenta. K němu dopomůže zejména neobvykle teplé zimní počasí.
Nejvýznamnější opravy směrem vzhůru se objevily u firemních investic a zásob a také u vládních výdajů. Podnikové investice rostly tempem 5,4 procenta namísto původně uváděných 2,8 procenta, zatímco zásoby byly proti odhadu vyšší o zhruba pět miliard dolarů. Celkové vládní nákupy klesly jen o 0,7 procenta namísto předtím uváděného propadu o 2,4 procenta.
Americký vývoz byl sice proti odhadu výrazně vyšší, ještě mnohem rychleji však rostl dovoz. Obchodní schodek tak ukrojil z růstu čtvrtého čtvrtletí asi 1,5 procentního bodu.
Spotřebitelské výdaje rostly o 1,2 procenta a zažily výrazný útlum po tempu 4,1 procenta v předešlém čtvrtletí. Konec roku tak znamenal nejslabší růst spotřeby za čtyři a půl roku; kvůli vyšším hypotečním sazbám výrazně zpomalily také investice do bydlení.
Inflace zůstala na konci roku pod kontrolou. Celkový index spotřebních výdajů sice rostl o 2,7 procenta proti původním 2,6 procenta, jádrové měření bez kolísavých cen však rostlo jen o 2,1 procenta.
Americká centrální banka útlum na konci roku pominula a chystá další zvyšování úrokových sazeb. To praktikuje od června 2004 a analytici čekají letos ještě nejméně dvojí zvýšení na úroveň pěti procent z nynějších 4,5 procenta.
"Úplně poslední údaje naznačují, že hospodářská expanze zůstává ve správných kolejích," řekl v polovině února Ben Bernanke ve svém prvním vystoupení ve funkci nového šéfa Federálních rezerv. Činitelé Fedu vesměs předpokládají, že ekonomika letos poroste zhruba stejně jako loni.