"Rada odsouhlasila usnesení, že se rozhodovací proces přeruší, protože chce zkonzultovat s provozovateli digitálních sítí bonitu uchazečů o vysílání," řekl Pospíchal. Dodal, že on sám s tímto usnesením nesouhlasí, neboť údaje o solventnosti uchazečů by měly být co nejdůvěrnější. Tímto krokem také provozovatelé sítí dostávají možnost podílet se v nějaké míře na rozhodování rady, což podle něj není dobře. "Odkládání rozhodnutí (o licencích) považuji za pokračování hazardu s důvěrou občanů i investorů ve stát a jeho instituci," dodal Pospíchal.
Pro přerušení tendru hlasovalo podle Pospíchala sedm členů rady, šest bylo proti. "V tomto ohledu je rada v konfliktu, který je principiálně velmi zásadní," uvedl Pospíchal. Dnešním dnem mu končí mandát předsedy. Od středy úřad povede Václav Žák a Pospíchal bude místopředsedou.
Část členů rady nechtěla v minulosti udělovat licence bez novely mediálního zákona. Tuto novelu sněmovna přijala před třemi týdny; ani nyní však rada nezačala o udělování licencí hlasovat.
"Jakékoliv obstrukce nahrávají stávajícím největším vysílatelům. Je to přitom proti zájmu diváků, kteří by se mohli dočkat širší nabídky TV programů," řekl dnes ČTK v reakci na postup rady Stanislav Holec z vedení kabelové a satelitní hudební stanice Óčko, která se tendru na TV licence účastní.
Česká republika stojí stejně jako další země EU před postupným vypnutím současného analogového vysílání a nástupem jeho digitální podoby. Divákům v ČR by to mělo přinést 24 a možná i více volně přístupných TV programů.
Analogové vysílání by podle představ ministerstva informatiky mělo skončit do roku 2012. Do té doby si budou muset také všichni zájemci o digitální vysílání pořídit ke svým současným TV přístrojům převaděč signálu zvaný set-top box. Na trhu budou k dostání zřejmě i speciální televizory se zabudovaným převaděčem, ty však budou dražší.