Otevírání ekonomik mezinárodní konkurenci přináší nové příležitosti, pokud jde o hospodářskou dynamiku, konkurenceschopnost a vytváření vysoce kvalitních pracovních míst. Všeobecná politika, kterou Unie hodlá reagovat na náročné úkoly související s globalizací, je stanovena ve strategii pro růst a zaměstnanost, která pomáhá členským státům i občanům využívat příležitosti plynoucí z technických inovací a světových trhů, zejména pak předvídáním a aktivním řízením změn.
Ovšem nevyhnutelným dopadem globalizace a otevírání obchodu je ztráta pracovních míst v méně konkurenceschopných odvětvích. V této souvislosti by měl nový fond umožnit EU, aby byla schopna podporovat pracovníky, kteří byli propuštěni v důsledku změn souvisejících s vývojem obchodních toků.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso popsal úvahy, které vedly k dnešnímu návrhu: „Fond pro přizpůsobení se globalizaci vyjádří solidaritu Unie s těmi, kterých se krutě a osobně dotklo propouštění v důsledku změn ve struktuře obchodu. Bude tak pobídkou k tomu, aby se na nepříznivý dopad otevírání trhů reagovalo účinně a vhodným způsobem. Fond bude pomáhat propuštěným pracovníkům v návratu do zaměstnání, neboť chceme, aby EU byla nejen konkurenceschopná, ale i spravedlivá,“ uvedl.
Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla dodal: „Tento fond je tu pro lidi. V globalizovaném hospodářství bohužel někteří pracovníci v konkrétních odvětvích ztrácejí zaměstnání. Vzhledem k tomu, že EU rozhoduje v oblasti zahraničního obchodu, je logické, že by měla formou nového Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci převzít odpovědnost za to, aby pracovníci, kteří o práci přijdou kvůli souvisejícím změnám v obchodu, nebyli v měnícím se hospodářství zapomenuti ani opomíjeni.“
Fond pro přizpůsobení se globalizaci bude jako výraz solidarity v EU doplňovat pomoc členských států na vnitrostátní, regionální a místní úrovni. Mezi jednorázové služby, vždy přizpůsobené konkrétní situaci, které bude fond hradit, patří pomoc s hledáním zaměstnání, rekvalifikace podle individuálních potřeb, podpora podnikavosti a pomoc se zakládáním živností.
Rovněž se mohou poskytovat zvláštní dočasné „doplatky k příjmu“, například dávky pro ty, kdo se účastní rekvalifikace, ale i doplňkové dávky ke mzdě pro pracovníky starší 50 let. Opatření mají pomoci pracovníkům propuštěným z nadnárodních či národních firem, včetně středních a malých podniků, najít si nové zaměstnání a setrvat v něm. Činnosti budou rozvrženy do 18 měsíců.