Za celý loňský rok ekonomika Evropské unie vykázala růst o 1,6 procenta proti růstu 2,4 procenta v roce 2004. Růst eurozóny zpomalil na 1,3 z předchozích 2,1 procenta.
Eurostat už v polovině února zveřejnil bleskový odhad, podle něhož celá Evropská unie vykázala růst HDP o 0,4 procenta a země eurozóny o 0,3 procenta. Růst za celou unii je tedy po revizi dat slabší, než se předpokládalo. Růst za třetí čtvrtletí byl nicméně zpřesněn směrem vzhůru, protože bleskový odhad uváděl růst jen o 0,6 procenta v EU i v eurozóně.
Z jednotlivých zemí silně rostly ekonomiky Litvy nebo Slovenska, klesala naopak řecká ekonomika. Za Českou republiku zatím nejsou údaje k dispozici, ve třetím čtvrtletí nicméně česká ekonomika podle metodiky Eurostatu vzrostla o jedno procento. Údaje za 4. čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad 9. března.
Během čtvrtého čtvrtletí se spotřeba domácností v eurozóně snížila o 0,2 procenta, zatímco v celé unii zůstala beze změn. V obou případech to znamená citelné zpomalení proti předchozím třem měsícům. Zpomalilo se i tempo růstu investic a velmi výrazně se v průběhu čtvrtletí snížil objem zahraničního obchodu.
Růst zemí Evropské unie tak nadále zaostává za růstem Spojených států i za růstem Japonska. Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta a zpomalila tempo růstu z předchozího jednoho procenta ve třetím čtvrtletí. Silně ale teď roste především Japonsko, kde tempo růstu zrychlilo na 1,4 z 0,3 procenta ve třetím čtvrtletí.
Americká ekonomika loni vzrostla o 3,5 procenta proti růstu 4,2 procenta v roce 2004. Růst japonské ekonomiky ale zrychlil na 2,8 z předchozích 2,3 procenta.
Zaostávání Evropské unie za USA a Japonskem je patrnější při meziročním srovnání dat. Růst americké ekonomiky v závěru loňského roku činil ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím předchozího roku 3,2 procenta, v Japonsku to bylo 4,5 procenta.