Agrárníci také vyzvali vládu a další instituce, aby na evropské úrovni vyvolaly jednání k okamžitému zákazu dovozu drůbeže a drůbežího masa ze zemí mimo Evropskou unii.
Kvůli hrozbě ptačí chřipky totiž klesají v Evropě ceny drůbežího masa a okolní státy dovážejí kvůli domácímu nezájmu velkou část výroby do Česka. Podle agrárníků jsou hlavními dovozci Polsko, Německo a Brazílie. Právě v Německu klesla spotřeba drůbeže o 30 procent, tvrdí ředitel společnosti Statek Pohořelice Zdeněk Koubek.
"Pokud bude tato situace trvat, zničí to naše drůbežářství," míní Sečkář. Ceny drůbeže podle něj klesají na hranici, kdy podniky zastavují výrobu. Podle Koubka dostanou nyní zemědělci za kilo živé váhy drůbežího masa 18,50 koruny. Náklady jsou ale o 50 haléřů vyšší.
Agrárníci chtějí návrhy zajistit také vyšší bezpečnost potravin. "V situaci, kdy se šíří v zemích EU ptačí chřipka, považujme opatření přijatá Evropskou unií a Českou republikou za naprosto nedostačující," uvedl Sečkář. Situací by se měli zabývat také čeští poslanci v Evropském parlamentu. Podporu hledá komora i u evropské profesní farmářské organizace COPA.