Český trh podle odborníků postihlo jen to, co předvídalo delší dobu. Pozoruhodných zhruba 40procentních ročních růstů nebylo možné dosahovat donekonečna. "České akcie posilovaly dlouho a nejsou již levné. Výrazné zpomalení růstu jsme očekávali," uvedl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. "Růst v předchozích letech byl značný, investoři hledají levnější trhy," souhlasil analytik firmy KZ Finance Miroslav Frajt.
Ze středu Evropy se pozornost investorů posunula dál na východ. Třeba ruský akciový trh od počátku roku vyrostl o 30 procent. "Vysoké ceny ropy nejenže zvyšují zisky ropným společnostem, které mají na akciovém trhu velké zastoupení, ale také mají příznivý dopad na růst ekonomiky a rostoucí spotřebu obyvatelstva," vysvětlovala Barbara Seidlová z londýnské kanceláře ING.
V Turecku zase cenným papírům pomáhá tzv. konvergenční faktor, tedy stejný důvod, který se výrazně podepsal právě na vysokých výnosech akcií v Česku. "Turecku pomohlo zahájení rozhovorů o vstupu do EU. Investoři tak sázejí na ekonomickou konvergenci k EU," doplnila Seidlová.
Přes současné zaostávání ale není třeba akcie v tuzemsku zatracovat. "Západoevropské indexy bychom mohli i nadále porážet," mínil Frajt. Vyplatí se také nespoléhat na celý trh a spíše vybírat jednotlivé akcie. Třeba způsobem, jaký radí uplatňovat na nových trzích firma Morgan Stanley, která doporučuje sázet na podniky s vysokými dividendami. S tím souhlasil produktový manažer společnosti AWD ČR Tomáš Rampula, který za možnou velmi dobrou investici označil i fondy zaměřené na podniky dlouhodobě vyplácející dividendu.
I v následujících měsících ovšem budou podle mínění expertů patřit k hitům východní či jihovýchodní burzy. "Naše favorizované regiony jsou Rusko a Izrael," uzavřela Seidlová.