Pardubický kraj se nachází ve východní části Čech. Centrum kraje, město Pardubice, leží cca 100 km východně od hlavního města Prahy. Pardubický kraj spolu s Královéhradeckým a Libereckým krajem tvoří pro potřeby čerpání ze strukturálních fondů tzv. NUTS 2 Severovýchod. Polohu kraje vymezuje 5 sousedních krajů – Středočeský (na Z), Královéhradecký (na S), Olomoucký (na V), Jihomoravský a Vysočina (na J). Pardubický kraj je s rozlohou 4.519 km2 osmým největším krajem v ČR, žije v něm přes 505 tisíc obyvatel a průměrná hustota zalidnění je 112 obyvatel na 1 km2.
Na území kraje se nalézá 452 obcí, 32 z nich má statut města. Část severovýchodní hranice kraje je zároveň i státní česko-polskou hranicí. Sídelním městem kraje je statutární město Pardubice, které je největším městem (88.181 obyvatel) a zároveň také administrativním a ekonomickým centrem regionu.
V kraji je zastoupen nejen průmysl, ale i komerční a veřejné služby. Průmyslová výroba má pestrou strukturu. Výrazně je zastoupeno především všeobecné strojírenství a elektronika, dále pak průmysl chemický, textilní, oděvní, kožedělný a potravinářský. Za nejvýznamnější však lze považovat průmysl chemický, jenž má nejvyšší podíl na celostátní produkci. Celkem v kraji působí 138 průmyslových podniků se 100 a více zaměstnanci. Významný je také zemědělský sektor – z celkové rozlohy kraje zaujímá zemědělská půda 60,75 %, lesy 29 % a vodní plochy 1,35 %.
Ekonomická prosperita kraje je také výrazně ovlivněna tím, že regionem prochází I. železniční koridor Berlín-Praha-Vídeň. Určité možnosti využití nabízí i vodní a letecká doprava. Vzhledem k těmto skutečnostem Pardubický kraj v poslední obě zaznamenává významný zájem zahraničních investorů, kteří využívají zejména nabídek připravených průmyslových zón.
V Pardubickém kraji již aktivně působí 45 významných zahraničních společností, například AVX Limited (USA, Velká Británie, Japonsko), Matsushita Communication Industrial Co., Ltd (Japonsko), Rieter Holding Limited (Švýcarsko), Saint-Gobain Vertex (Francie), Foxconn Holdings B.V. (Tchaj-wan, Nizozemí), Kiekert GmbH & Co.KG (Německo), Toyoda Machine Works (Japonsko), MeadWestwaco Corporation (USA) a mnoho dalších.
Mezí hlavní a příznivé podmínky pro investice v Pardubickém kraji patří především:
• silné zázemí pro průmyslové odvětví – strojírenství, elektrotechnika, chemie, textil, obuvnictví, potravinářství
• výhodná poloha v rámci ČR
• kvalifikovaná pracovní síla
• vědeckovýzkumný potenciál
• technická připravenost území – průmyslové zóny
• silná podpora místních autorit
Průmyslové zóny v Pardubickém kraji
Nejvýznamnější zónou se stala průmyslová zóna Pardubice, která je již téměř obsazena investory. Zóny v ostatních městech jsou buď již plně zasíťovány a připraveny pro investory nebo se nacházejí těsně před dokončením. Většina průmyslových zón je určena pro investice do lehkého průmyslu a skladování; některé průmyslové zóny jsou vyčleněny i pro průmysl středně těžký. Ve všech případech však průmyslová výroba nesmí poškozovat životní prostředí. V současné době jsou v kraji akreditovány čtyři průmyslové zóny: Pardubice, Chrudim, Svitavy a Moravská Třebová.