"Myslíme si, že je třeba, aby veřejnost dostávala férovou informaci o tom, že existuje nějaké nebezpečí, ale zároveň aby nepropadala zbytečné panice, jak se to občas stává v tomto případě," uvedl Mládek. "Dospěli jsme k tomu, že je třeba hledat všechny kanály, jak sdělovat informace veřejnosti," dodal.
Resort má zatím připraven leták, který bude distribuován mimo jiné na potravinářském veletrhu Salima. Ten se obrací k občanovi jako ke konzumentovi potravin a radí mu, jak postupovat, aby minimalizoval riziko nákazy. MZe plánuje doplnit ještě informace pro drobné chovatele drůbeže, aby i oni měli jasný návod, jak si počínat. Podnikatelských chovů se týkají přijatá mimořádná veterinární opatření, uvedl Mládek.
V Česku platí jako v dalších členských zemích EU unijní legislativa, v níž jsou preventivní opatření vůči ptačí chřipce jasně definována, uvedl Kyprianu. Zároveň zdůraznil, že je třeba vzdělávat a informovat veřejnost a zaměřit se na dozor, monitoring ptáků a sledování nákazové situace.
V Česku se zatím ptačí chřipka neobjevila, je už ale ve všech okolních zemích a výskytů v Evropě celkově přibývá.