Ústavní soud nezrušil část zákona upravující nájemní bydlení

07.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 7. března (ČTK) - Finanční situace lidí, kteří žijí v nájemních bytech, se prozatím radikálně nezmění. Ústavní soud odmítl vyhovět stížnosti Městského soudu v Praze, jenž navrhl zrušení části občanského zákoníku, která se týká nájemního bydlení. Pokud by Ústavní soud vyhověl Městskému soudu, přestala by platit zvláštní zákonná úprava, která má sociální rozměr, a nájemní vztahy by se začaly řídit obecnými právními předpisy.

Současnou situaci však Ústavní soud označil za protiústavní. Stát totiž dosud nebyl schopen vyplnit mezeru v zákonech, na kterou upozornil Ústavní soud poprvé před šesti lety. Jde o chybějící normu, která by umožnila jednostranné zvýšení nájemného tak, aby pokrylo náklady na údržbu a provoz nájemních domů. Jedno z ustanovení občanského zákoníku přitom na neexistující normu odkazuje.

Je to plichta, komentují výrok soudu majitelé domů. Několik desítek jich v budově Ústavního soudu nyní naslouchá odůvodnění verdiktu.

Předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa již dříve řekl, že pokud by stížnost Ústavního soudu uspěla, deregulace by mohla v jediném okamžiku skončit. Předseda Sdružení na ochranu nájemníků a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček varoval, že by to mohlo vyvolat v oblasti bydlení anarchii. Ve zrušení současné úpravy doufali představitelé Občanského sdružení majitelů domů. Tvrdili, že nízké regulované nájmy nepokryjí ani náklady na údržbu a provoz domů. Část z nich proto podala žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

Kdyby místo sociální úpravy bydlení začala platit obecná ustanovení, bylo by možné vypovědět všechny smlouvy do tří měsíců. Kdyby se do té doby nájemníci s majiteli nedohodli na nové smlouvě, následovalo by dobrovolné vystěhování, nebo exekuce.

Regulace nájmů se v České republice týká zhruba 750.000 bytů a až několika milionů lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK