ČR podle Martínka vyčerpá z EU většinu peněz z roku 2004

07.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 7. března (zpravodaj ČTK) - Český ministr pro místní rozvoj Radko Martínek se domnívá, že Česká republika dokáže vyčerpat z fondů EU většinu peněz, které pro ni byly vyčleněny v roce 2004 a musí být spotřebovány letos. Pochybuje ovšem, že budou využity všechny prostředky určené pro Prahu. Celkově odhaduje, že Česko dosáhne asi na 80 procent ze zhruba 13 miliard korun, na něž má za rok 2004 nárok ze strukturálních fondů EU.

Při rozhovoru s evropskou komisařkou pro regionální politiku Danutou Hübnerovou uznal, že český systém využívání evropských fondů má nedostatky, je však třeba v něm pokračovat až do vyčerpání peněz vyčleněných pro ČR do roku 2006, protože jinak by se mechanismus zastavil a bylo by třeba dohadovat nové smlouvy na projekty. Pro další sedmileté období Česká republika systém změní.

Podle poslední tabulky ze 3. března zatím ČR využila 18 procent peněz ze strukturálních fondů EU pro léta 2004-6; z roku 2004 to bylo deset procent, vesměs ve formě automatických záloh. Hůře se z nových členských zemí daří evropské peníze využívat pouze Kypru. Rozdíly mezi nimi však nejsou výrazné - Polsko vyčerpalo 20 procent, Maďarsko 23 procent a Slovensko 24 procent.

Hübnerová nemínila českou situaci dramatizovat; obtížně se s čerpáním potýkají všechny nové země. Podle její mluvčí Any-Pauly Laissyové přivítala informace a dokumentaci, kterou Martínek přivezl. S ministrem se dohodla na systému pravidelné měsíční výměny údajů, lepším sledování pohybu peněz a přesném kalendáři. Vyjádřila naději, že se v této praxi bude pokračovat i po volbách v ČR.

"Náš problém je v tom, že všechny projekty musejí být dokončeny a pak se teprve zpětně proplácejí; je to pak pomalejší než v některých jiných zemích," řekl Martínek po setkání. Přechod na průběžné financování je podle něj možný až pro čerpání nových peněz od roku 2007. "Kdybychom to změnili nyní, fakticky bychom čerpání zastavili. Musíme to tedy dotáhnout podle stávajícího systému. V příštím období ho však musíme změnit," doplnil.

Usoudil, že je reálné vyčerpat skoro všechny peníze za rok 2004 s výjimkou operačního programu pro Prahu. Podotkl, že Praha jako jediná zatím neuzavřela smlouvy na projekty v odpovídající výši. Od ledna se podle něj sice daly věci do pohybu, "čas už je však tak napjatý, že se to splnit nepodaří; neodvažuji se říci, o kolik peněz. Záleží to na tom, jak se k tomu Praha postaví."

Některé z pěti českých operačních programů se daří naplňovat lépe, protože zahrnují velké nebo snadné projekty; tam, kde je hodně malých nebo složitějších projektů, tempo vázne, pokračoval ministr. Odmítl kritizovat původní českou koncepci. "Nemá cenu se vracet do minulosti. Tehdy byly apely na to, aby nedošlo ke zneužití peněz. Tomu se vyhovělo, někdy na úkor operativnosti čerpání. Je to pro nás škola," uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK