"V současné době probíhá analýza jednotlivých aspektů internetového sázení, včetně hodnocení, zdali je tento způsob provozování sázkových her v budoucnu v ČR možno povolit, či nikoli," uvedl Němec. Jedním z důvodů, proč je internetový hazard v Česku zakázaný, je obava z hraní nezletilých. Němec naznačil, že existuje řešení.
"Pokud jde o internetové hry, máme za to, že i v tomto prostředí lze za určitých přísných podmínek dodržet pravidlo zákazu hry mladistvých osob," doplnil. K dotazu, na základě jakých pravidel by MF sázení po síti povolilo, se Němec nevyjádřil; pouhé zaregistrování hráče či posílání kopií identifikačních dokladů za dostačující ale nepovažoval.
MF žádné povolení k sázení přes webové stránky nevydalo, ale přesto existuje řada sázkových serverů v češtině a připravují se další. Stojí za nimi zahraniční provozovatelé, jejichž reklamy se běžně vyskytují v médiích. Z nátlaku tuzemských úřadů si cizí firmy nic nedělají a poukazují na jednotný evropský trh, kde stačí jedna licence k podnikání v celém prostoru unie.
O peníze z poplatků a daní tak přichází státní pokladna a o část tržeb, podle odhadů již o miliardy korun, jsou zase chudší české sázkové a loterijní společnosti. České firmy se zatím snaží získat povolení k internetovým hrám marně. "Na MF se v minulosti obrátilo několik společností s žádostí o povolení provozovat kurzové sázky prostřednictvím internetu. Žádosti těchto společností jsou řešeny v rámci správního řízení, které nebylo dosud skončeno," shrnul Němec.
V Poslanecké sněmovně již řadu měsíců leží vládní novela loterijního zákona, která navrhuje podmínky pro internetový hazard ještě zpřísnit; mimo jiné nově stanovuje zákaz reklamy. Jednání o tomto zákonu je podle Němce plně v kompetenci poslanců, takže nebylo možné předjímat, zda se projedná ještě do červnových voleb. Vedle toho MF chystá zcela nový loterijní zákon, který by měl být slučitelný s normami EU.