Paroubek obvinil Klausovy vlády z vyklizení ruského trhu

09.03.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 9. března (ČTK) - Premiér Jiří Paroubek obvinil Klausovy vlády za vyklizení českých pozic na ruském trhu v devadesátých letech. "Ztratili jsme to, co jsme ztratit nemuseli, kdybychom odhodili ideologické haraburdí, jako to udělali Němci nebo Francouzi. Nesou za to odpovědnost vlády Václava Klause. Politická otupělost některých lidí je úžasná," řekl dnes na setkání s podnikateli v Ostravě Paroubek. Kancelář prezidenta republiky sdělila, že se dnes Klaus k nařčení nevyjádří, protože je na zahraniční cestě.

Podle Paroubka se začaly vztahy s Ruskem zlepšovat teprve v posledních letech. "Například loni vzrostl export do Ruska o 46 procent," řekl Paroubek. Podle premiéra dostaly vzájemné vztahy po návštěvě Putina další impulz, chystá se například vývoz zemědělských přebytků nebo spolupráce na investicích do vědy a výzkumu. Jedná se i o tom, že by se české stavební firmy mohly podílet na budování dopravní infrastruktury v Rusku.

Statistiky uvádějí, že největší pokrok v novodobé historii Česka udělaly hospodářské vztahy po propadu vzájemného obchodu v roce 2002, od té doby má obrat vzájemného obchodu rostoucí tendenci. Česko má s Ruskem dlouhodobě zápornou obchodní bilanci a její schodek se loni dále prohloubil, což způsobuje především dovoz strategických surovin, tedy ropy a zemního plynu. V loňském roce vykázala Česká republika rekordní deficit v obchodu s Ruskem přes 69 miliard korun oproti téměř 47 miliardám v roce 2004.

Snížení schodku obchodní bilance je i cílem nové strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů v Rusku, kterou vláda schválila loni v dubnu. Zjednodušit obchodní výměnu byla měla také dohoda o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci, již obě země podepsaly loni v květnu.

Českým firmám se rovněž na ruském trhu v poslední době daří získávat nové zakázky. Například sdružení Czech Mining Technology uzavřelo kontrakt na rekonstrukci 17 ruských cementáren za 300 milionů dolarů (7,16 miliardy korun). Příkladem úspěšně investovaných peněz do Ruska je také turnovská firma Sklostroj, která už v zemi postavila několik továren na výrobu lahví. V Rusku se také daří potravinářské firmě Hamé, jež má v zemi vlastní výrobní závod. Loni v říjnu Česko podepsalo s Ruskem několik smluv o hospodářské spolupráci a součástí byla i dohoda o realizaci 17 společných projektů v objemu zhruba dvou miliard dolarů (asi 50 miliard korun).

Podle některých odborníků by se mělo dřívější utlumení vztahů připisovat spíše tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. "Česko-ruské vztahy mají šanci trvaleji se zlepšovat. Je v tom zřejmě záměr samotného prezidenta Klause, který v tomto směru asi bude dost spolupracovat s vládou, a to dříve, za prezidentství Havla, bylo něco, co bylo slabinou zahraniční politiky," řekl před časem Českému rozhlasu publicista Jan Petránek, který se vztahy obou zemí dlouhodobě zabývá.

Dnešní Paroubkův výpad vůči Klausovi může být pokračováním roztržky, která se rozhořela kolem návštěvy ruského prezidenta v Praze. Podle Hradu Paroubek ohrozil průběh návštěvy tím, že na poslední chvíli žádal změnu programu. Vadilo mu, že česko-ruské smlouvy jako výsledek mezivládních aktivit byly podepsány na Hradě za účasti obou prezidentů. Paroubek si stěžoval, že byl o programu informován jen den před příjezdem hlavy Ruska a že mu kancelář neposkytla dostatek prostoru pro jednání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK