Za rekordním deficitem se skrývá vysoký import, zčásti způsobený pokračujícím dovozem benzinu. Růst byl tak vysoký, že zcela zastínil zvýšení vývozu, který byl rovněž rekordní a odrážel vysokou zahraniční poptávku po americkém zboží a službách.
Prosincový deficit se ale po revizi ukázal nižší, protože předběžná zpráva naznačovala deficit 65,68 miliardy dolarů. Jen za leden se tak schodek prohloubil o více než pět procent. Američané měli rekordní deficit zahraničního obchodu i za celý loňský rok, kdy vystoupil na 723,6 miliardy dolarů.
Objem dovozu vystoupil na 182,9 miliardy dolarů a proti prosinci se zvýšil o 3,5 procenta. Podobně objem vývozu vzrostl o 2,5 procenta na 114,4 miliardy dolarů. Jak dovoz, tak vývoz jsou na nových rekordech.
Pokud by zahraniční obchod pokračoval ve stejném vývoji jako v lednu, za celý rok by Spojené státy měly deficit přesahující 800 miliard USD.
Cena dovážené ropy v lednu vystoupila v průměru na 51,93 USD a proti prosinci se zvýšila o více než čtyři procenta. Deficit se zeměmi OPEC činil 8,4 miliardy dolarů, a za měsíc se tak zvýšil o 11,6 procenta.
Američané nyní dovážejí vysoké objemy benzinu z Evropy, ale očekává se, že dovoz bude od poloviny března klesat. Po loňském hurikánu Katrina totiž americká vláda uvolnila ekologická pravidla na dovoz pohonných hmot, což umožnilo zvýšit dovoz benzinu, v polovině března ale původní pravidla opět začnou platit.
Pozorně sledovaný deficit s Čínou se v lednu prohloubil o 9,9 procenta na 17,9 miliardy dolarů. Čína je už dlouho terčem kritiky mezi americkými zákonodárci za to, že udržuje kurz své měny na nízké úrovni. To je podle Američanů jedna z hlavních příčin obchodní nerovnováhy mezi oběma zeměmi.