"Podle přístupových smluv staré členské státy, které uplatňují přechodné období (na volný pohyb pracovních sil), musí dát přednost pracovníkům z nových členských zemí (oproti občanům třetích států)," uvedl Franco Frattini.
Podle komisaře nelze s nováčky ve "starých zemích" zacházet hůře než s obyvateli nečlenských zemí, tedy jim nelze klást v hledání práce větší překážky. Pokud daný stát neumožňuje volný přístup na svůj pracovní trh občanům nových členských zemí EU, nemůže jej umožnit ani občanům třetích států. "Není možné zacházet s občany nových zemí hůře," dodal Frattini.
Připustil nicméně, že reálná situace vyžaduje objasnění, a proto přislíbil, že komise rozešle do metropolí dopis s výkladem unijních pravidel.
Debatující poslanci přijali komisařovo prohlášení jen jako dílčí odpověď na situaci, kdy se nováčci mohou cítit jako "druhořadí občané", před nimiž se zabouchávají dveře i v "evropském roce mobility pracovních sil". Nicméně rozhodnutí náleží výlučně členským státům, hlas EK a EP je pouze poradní.
Pouze Británie, Irsko a Švédsko hned při rozšíření EU otevřely pracovní trh nováčkům, zatímco tucet zbývajících zemí využil přechodných období z přístupových smluv. Tyto státy se mají do konce dubna rozhodnout, zda restrikce prodlouží o další tři roky. Zatím jen Finsko, Portugalsko a Španělsko oznámily, že pracovní trh od 1. května otevřou.