"Převedení placení prvních dvou týdnů nemocenské zaměstnancům ze státu na podnikatele považuji za nehoráznost," uvedl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Stát se tak chce podle něj zbavit povinnosti kontroly nad oprávněností pobírání nemocenské, jejíž dodržování není schopen uhlídat.
Podle Drábka zákon ohrožuje především malé firmy a podniky v oborech jako textil, obchod a cestovní ruch. V těchto nízkopříjmových oborech je totiž nemocnost výrazně vyšší. Výhodným je naopak například pro bankovní sektor nebo automobilový průmysl, kde je nemocnost výrazně nižší.
"Vypadá to jako další krok směrem k likvidaci malých podnikatelů - jenom není jasné, proč vlastně," uvedla Kateřina Havlíčková z Institutu analytických studií. Podle ní v případě zaměstnavatele není riziko rozloženo rovnoměrně jako u pojišťoven, které dokážou vybalancovat možná rizika a ztráty tak, aby neprodělaly.
Podle analytika serveru Finance.cz Lukáše Buříka budou v případě onemocnění více zaměstnanců chybět firmě nejen případné výnosy, ale navíc se podnikateli zvýší náklady, které dosud ležely na bedrech státu.
Nový zákon bude mít podle něj dopad i na zdraví zaměstnanců. "Firmy se budou snažit o 100procentní docházku svých zaměstnanců a budou se je snažit motivovat. Zaměstnanci budou drobná onemocnění přecházet, což jejich zdravotnímu stavu rozhodně neprospěje a povede spíše k dlouhodobým nemocím," uvedl. Případné krátkodobé absence bude tak zaměstnanec řešit alternativní cestou, například dovolenou.
Navíc se podle Drábka zvýší novým zákonem administrativa podniků. Především se to dotkne malých podniků do 25 zaměstnanců, které dosud agendu nemocenských dávek zpracovávat nemusely.
Lepším řešením by podle Havlíčkové bylo spojení nemocenského a zdravotního pojištění, které by snížilo náklady jak na zdravotní péči, tak na dávky a umožnilo účinnou kontrolu. V současnosti totiž lékaře může kontrolovat zdravotní pojišťovna, ovšem nikoliv v případě nemocenské. U oprávněnosti pracovní neschopnosti se musí zaměstnavatel obrátit na správu sociálního zabezpečení. Otázka je tedy podle Havlíčkové, co se pro zaměstnavatele vlastně mění.