"Cílem (koncepce) je urychlit přechod od analogového k digitálnímu televiznímu vysílání v ČR, časově vymezit jednotlivé fáze tohoto přechodu, stanovit podmínky úplného vypnutí analogového televizního vysílání a určit úlohu státu v celém procesu," sdělila ČTK před jednáním ministrů mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.
Koncepce mimo jiné počítá s tím, že současné analogové vysílání v České republice skončí mezi lety 2010 a 2012, což je také termín, s nímž pracují i ostatní země Evropské unie. Nejzazší termín vypnutí posledního analogového vysílače je 31. prosince 2012.
Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Podle koncepce se mohou v určitých, nejspíše příhraničních lokalitách vypnout některé analogově šířené programy i před tímto termínem, bude-li to nezbytné z důvodů mezinárodní koordinace kmitočtů.
Digitální vysílání přinese lidem až dvě desítky a možná i více celoplošných TV programů oproti současným čtyřem ČT1, ČT2, Novy a Primy, a to v lepší obrazové a zvukové kvalitě a s možností doplňkových služeb.
V současné době fungují řádně či ve zkušebním režimu tři sítě, nabízející desítku TV programů včetně čtyř kanálů České televize a Novy s Primou; signál nyní pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí, tedy asi třetinu ČR.
Pro příjem digitálního signálu je nutný převaděč signálu, takzvaný set-top box, jehož ceny nyní začínají pod hranicí 2000 korun. Do roku 2012 si budou muset podobný převaděč či speciálně upravený televizor zakoupit všichni zájemci o sledování TV programů.