Formálním potvrzením přistoupení ke kodexu je registrace u evropských orgánů. Většina stavebních spořitelen se ke kodexu již přihlásila, zbylé tak učiní podle vlastního vyjádření do několika týdnů.
První část kodexu obsahuje obecné informace o produktu, které klientovi usnadní orientaci v produktech. Tyto informace již AČSS zpracovala a zveřejnila na internetu.
Druhou částí jsou informace související s konkrétním požadavkem klienta na úvěr. Úmluva zavazuje spořitelny tyto konkrétní informace klientům poskytnout do jednoho roku od přistoupení ke kodexu.
Podle Lukáše se příprava kodexu sice odvíjela od diskuze o ochraně spotřebitelů v bankovním sektoru z konce loňského roku, ovšem kvůli specifice stavebního spoření pouze částečně. "Stavební spořitelny tak vedle toho jednaly o tomto kodexu. Ten je paralelou k tomu, co stavební spořitelny v Rakousku a Německu již vykonávají," uvedl.
Kodex vznikl na základě Úmluvy o dobrovolném kodexu o poskytování předsmluvních informací souvisejících s úvěry na bydlení z roku 2001 a na základě doporučení Evropské komise k podávání informací před poskytnutím úvěru na bydlení.
Tuzemské stavební spořitelny loni poskytly 160 tisíc nových úvěrů na bydlení v celkovém objemu 43 miliard korun.